Σάββατο 04 Φεβ 2023
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣΠΑΤΡΩΝ  Νικησετην  Καρδίτσα 76-66:

Έβαλε επτά πόντους στη δεύτερη περίοδο, πιέστηκε μέχρι το ημίχρονο, όμως ο Προμηθέας πάτησε το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και νίκησε με 76-66 την Καρδίτσα για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Το ματς του Προμηθέα με την Καρδίτσα, το απόγευμα του Σαββάτου (4/2) στο Τόφαλος της Πάτρας, είχε ξεκάθαρο φαβορί και αουτσάιντερ, όμως οι γηπεδούχοι δυσκολεύθηκαν μέχρι να λυγίσουν την αντίσταση των Θεσσαλών (75-66) για τη 15η αγωνιστική της Basket League.

Στο 9-6 ανέβηκε ο Προμηθέας (6-2 εντός και 3-4 εκτός έδρας), με τον Αρνόλντας Κουλμπόκα να παίρνει φωτιά στο β' μέρος και με τους Σίμπσον - Χογκ να τον υποστηρίζουν. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου έβαλε επτά πόντους στη δεύτερη και 31 πόντους στην τρίτη περίοδο, όταν γύρισε το παιχνίδι τούμπα για να φτάσει έτσι μέχρι το θετικό αποτέλεσμα.

Στο 2-13 έπεσε η Καρδίτσα (2-5 εντός και 0-8 εκτός) που συνεχίζει να ψάχνει μία εκτός έδρας νίκη ή ένα σπουδαίο αποτέλεσμα στην προσπάθειά της να μείνει στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου είχε ενέργεια και θέληση, δεν είχε όμως αρκετό ταλέντο όταν ο Προμηθέας γύρισε τον διακόπτη και αποφάσισε να καθαρίσει το ματς.

10-20 ήταν τα λάθη των δύο ομάδων, με τον Προμηθέα να έχει διπλάσιους πόντους από αυτές τις χαμένες κατοχές, να βάζει 14 στον αιφνιδιασμό και να καλύπτει τα 5/26 τρίποντά του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Σώμος, Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 11 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μουράτος, Σίμπσον 14 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Χογκ 13 (6/8 δίποντα), Κουλμπόκα 18 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Κοντίτ 6 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 2, Γκίκας 6 (1/6 σουτ, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Τόμασον 6 (1/9 σουτ, 4 ασίστ)

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Έβανς 9 (3/6 δίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 12 (5/5 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Γκιουσέλης 3 (1), Γουέστ 6 (2), Γκάλινατ 17 (2/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/6 βολές), Πριτζέτ 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (1/6 σουτ), Αθηναίου 4, Γκάμπροβσεκ 3 (1), Σαρικόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/34 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 23/28 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 15/27 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 12/22 βολές, 39 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 16η αγωνιστική ο Προμηθέας θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (13/2 στις 19:15), ενώ η Καρδίτσα θα υποδεχθεί το Περιστέρι bwin (11/2 στις 17:00).