Πέμπτη 27 Μάι 2021
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  ΠΑΤΡΩΝ : Προδόθηκε απο την  Περιφέρεια ήττα απο Λαύριο  77-92
Πολύ σκληρό  αποδείχθηκε για για να πεθάνει,το Λαύριο που  επικράτησε του Προμηθέα μέσα στην Πάτρα 92-77 , έκανε το 2-2 και η συγκλονιστική σειρά των ημιτελικών θα κριθεί σε 5ο παιχνίδι. Μεγάλη εμφάνιση από τον Τάισον Κάρτερ που πέτυχε 29 πόντους

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τάισον Κάρτερ με 29 πόντους από 7/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/9 βολές, με 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους, ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε double-double με 21 πόντους από 7/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 10 ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να ξεκινά "ζεστός" καθώς είχε 11 από τους 15 πόντους της ομάδας του. Το Λαύριο παρόλο που έπαιζε δυνατή άμυνα, δυσκολευόταν να βρει σκορ στην επίθεση, σούταρε με μόλις 16% έξω από τα 6,75μ. και έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Προμηθέα να πάρουν ένα ισχνό προβάδισμα τεσσάρων πόντων, μετά από το τρομερό coast to coast από τον Τζέριαν Γκραντ.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να σκοράρει στο ξεκίνημα για τρεις και να στέλνει την διαφορά για πρώτη φορά στο +7, ενώ το Λαύριο με ένα σερί και ένα μεγάλο τρίποντο και φάουλ του Γκλεν Κόζι και λίγο αργότερα του Ντέιβις πέρασε μπροστά με 31-28 και έδειξε πως μόνο εύκολο έργο δεν θα έχουν οι Πατρινοί. Το επιμέρους 4-12 του Λαυρίου, στα 2:10 πριν από το τέλος του πρώτου μέρους και ένα μεγάλο buzzer-beater τρίποντο από τον Βασίλη Μουράτο, έδωσαν έναν αέρα επτά πόντων πριν ηχήσει η κόρνα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο παρκέ, έβγαλε ενέργεια (έκανε ένα 10-0 σερί) και ο Τζεράι Γκραντ με συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, έδωσε ρυθμό στην επίθεση της ομάδας του δείχνοντας πως έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε. Το ματς έδειχνε να πηγαίνει για ακόμη μία φορά στον πόντο, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της στο ματς, με τα συνεχόμενα κλεψίματα και τα λάθη των Πατρινών.

Ο Τζεράι Γκραντ που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο καλύτερος για τους γηπεδούχους, στα 2:35 πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ένιωσε ενοχλήσεις και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου, αγωνιζόμενος 14:45 λεπτά, έχοντας 11 πόντους από 3/6 δίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Το Λαύριο το εκμεταλλεύτηκε, ο Ντέιβις με δύο συνεχόμενα τρίποντα ήταν καταλυτικός όπως και ο Κάρτερ, με την διαφορά να φτάνει στους οκτώ πόντους. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά που σούταραν με 16% στα τρίποντα, έχοντας 3/19, προσπαθούσαν να κρατηθούν στο ματς, με το μεγάλο σουτ του Μιχάλη Λούντζη να ρίχνει την διαφορά στο -5. Στο τελευταίο 4λεπτο, ο ηγέτης των φιλοξενούμενων, Κάρτερ, έστειλε το σκορ στο +11 για πρώτη φορά στο παιχνίδι, μία διαφορά που διατήρησαν μέχρι το φινάλε του ματς για να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 2-2.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος - Κορομηλάς - Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 36-43, 60-63, 77-92

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγμπελίς 8, Κλαβέλ 5, Αγραβάνης Δ. 21 (7/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Αγραβάνης Γ., Τζεράι Γκραντ 11 (3/6 δίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέριαν Γκραντ 15 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λούντζης 8, Φορντ, Χριστοδούλου, Γιαννόπουλος 9 (1/6 τρίποντα), Μπαζίνας

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 29 (7/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ασίστ), Μουράτος 13 (3/9 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντέιβις 15 (7 ριμπάουντ), Ντιαλό 13 (6/10 δίποντα), Κόζι 15 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Σάβατζ, Περσίδης , Ερμίδης , Ανοσίκε 4, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 23/40 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 22/31 βολές, 45 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 16 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 16/28 δίποντα, 13/35 τρίποντα, 21/30 βολές, 37 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 9 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ