Τετάρτη 23 Μάρ 2022
ΕURO CUP 21-22 Οδυνηρό αντ'ιο με ήττα απο την Βίρτους   Μπολόνια 61-83 ο Προμηθέας
Ο Προμηθέας παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός για 20 αγωνιστικά λεπτά απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια, όμως πλήρωσε το πολύ κακό του τρίτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε με 83-61 στην Πάτρα για την 16η αγωνιστική του EuroCup και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Χωρίς τον Μίλος Τεόντοσιτς στην σύνθεσή της η Βίρτους Μπολόνια πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα επικρατώντας του Προμηθέα με 83-61 για την 16η αγωνιστική του EuroCup. Οι Πατρινοί παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί για 20 αγωνιστικά λεπτά όμως στη συνέχεια τα λάθη έφεραν τη μεγάλη διαφορά για τη Βίρτους. Πλέον ο Προμηθέας αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης καθώς η Μπούρσασπορ κέρδισε την Βαλένθια στην έδρα της.

Με τον Ρογκαβόπουλο ως κύρια απειλή στην επίθεση ο Προμηθέας έκανε την προσπάθειά του να πλησιάσει και να ανατρέψει την κατάσταση όμως η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής και οι Ιταλοί είχαν την ποιότητα να κρατήσουν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Πρώτος σκόρερ για τους Ιταλούς ήταν ο Κορντινιέ με 22 πόντους ενώ για τον Προμηθέα ο Ρογκαβόπουλος είχε 20 με τον Γκραντ να προσθέτει 12.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Προμηθέας βράβευσε τον Βασίλη Σπανούλη για την προσφορά του στο μπάσκετ.

Ο αγώνας
Προμηθέας και Βίρτους Μπολόνια χρειάστηκαν περίπου 2.5 αγωνιστικά λεπτά για να βρουν ρυθμό, με τους Ρογκαβόπουλο και Γκραντ να χαρίζουν τους πρώτους πόντους στους γηπεδούχους. Οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, όμως ο Προμηθέας έμεινε κοντά στο σκορ, εκμεταλλεύτηκε μερικά άστοχα σουτ της Βίρτους και έδειξε ανταγωνιστικός παρά τα λάθη του. Ο Ρογκαβόπουλος έκλεισε εντυπωσιακά το πρώτο δεκάλεπτο με buzzer beater πίσω από το κέντρο και κράτησε στο -5 τους Πατρινούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά σταδιακά άνοιξε με τους Ιταλούς να αρχίζουν να βελτιώνουν τα ποσοστά τους στην επίθεση και τον Προμηθέα να φθείρεται από τα φάουλ. Ο Ρογκαβόπουλος ήταν η μοναδική αξιόπιστη λύση των πατρινών στην επίθεση, με τους Ιταλούς να κλείνουν το πρώτο μισό στο +6.

Η συνέχεια είχε χρώμα... ασπρόμαυρο. Η Βίρτους Μπολόνια πάτησε το γκάζι στην επίθεση έφτασε τη διαφορά στα υψηλότερα σημεία της, την ώρα που ο Προμηθέας υπέπεσε σε πολλά λάθη που του κόστισαν. Οι Ιταλοί κράτησαν το προβάδισμά τους, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και πέρασαν από την Πάτρα παίρνοντας τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νέντοβιτς, Κόλγιενσιτς, Κοβάλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 30-36, 44-68, 61-83.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Χαντ 2 (6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5 (2 ασίστ), Άντριτς 1, Βασιλείου 2, Φασάσι, Μπαζίνας, Τανούλης 4 (2/2 δίποντα), Ρέι 6 (2/4 δίποντα), Γκραντ 12 (6/8 δίποντα), Γκάντι 9 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος 20 (4/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάγιος

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Τεσιτόρι 8 (4/5 δίποντα), Κορντινιέ 22 (7/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρουζιέ, Ζάιτεχ 11 (4/7 δίποντα , 9 ριμπάουντ), Χάκετ 6 (3/5 δίποντα), Γουίμς 15 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Μάνιον 4 (1), Παγιόλα 2, Αλιμπέγκοβιτς 2, Χέρβεϊ 7 (2/4 δίποντα), Σενγκέλια 2, Σάμπσον 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 17/32 δίποντα 5/16 τρίποντα, 12/24 βολές 34 ριμπάουντ (30+4), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 26/47 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 13/21 βολές, 38 ριμπάουντ (27+11), 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 λάθη, 2 τάπες

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για τη 17η αγωνιστική της διοργάνωσης η Βίρτους Μπολόνια θα φιλοξενήσει τη Γκραν Κανάρια (29/3, 21:30), ενώ ο Προμηθέας θα ταξιδέψει στην Βενετία εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Βενέτσια (30/3, 21:00).