Σάββατο 28 Σεπ 2019
ΠΡΟΜΗΘ8ΙΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ : Χάρμα ιδέσθαι στην ΛΆΡΙΣΑ ΠΈΡΑΣΕ ΜΕ 69-96!!!

Ο Προμηθέας ήταν χάρμα ιδέσθαι στο κλειστό της Νεάπολης, όπου νίκησε εύκολα την Λάρισα 96-69, έχοντας 35 ασίστ και 15 εύστοχα τρίποντα.

Οι Κατσίβελης (13 πόντοι, 7 ασίστ), Μπόγρης (12 πόντοι), Χολ (12 πόντοι, 7 ασίστ), Μαντζούκας (11 πόντοι) και Λάουερι (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Πατρινών, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμα και με 29 πόντους διαφορά στο 32'. Οι Ρέινολντς (20 πόντοι, 8 ασίστ), Παπαντωνίου (16 πόντοι), Παρκς (11 πόντοι) και Μπρεχανεσμέσκελ (10 πόντοι) ξεχώρισαν από την Λάρισα, στο παρθενικό της ματς στην Basket League.

Ο Δημήτρης Κατσίβελης έκανε σχεδόν τα πάντα άριστα στην Λάρισα. Ο 28χρονος γκαρντ έπαιξε 16'15'' και είχε 14 πόντους με 2/2 βολές, 1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, μοίρασε 7 ασίστ, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα και το μόνο ψεγάδι στην στατιστική του ήταν ένα λάθος. Στο χρονικό διάστημα που έπαιξε ο Κατσίβελης, ο Προμηθέας είχε +18.

Ένα δεκάλεπτο άντεξε η Λάρισα, η οποία σημείωσε τους πρώτους τρεις πόντους στο ματς, αλλά δέχτηκε στη συνέχεια ένα επιμέρους 4-14 και είδε τον Προμηθέα να κάνει το σκορ 7-14 στο 5'. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 8' (17-17), ωστόσο αυτή ήταν και η τελευταία φορά που κοίταξαν τους Πατρινούς στα μάτια. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά άρχισε να χτίζει μία διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (19-30 στο 13'), έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 17 πόντων (32-49) και το διεύρυνε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Ο Προμηθέας μετέτρεψε το δεύτερο ημίχρονο σε σόου. Σε παράσταση μπάσκετ. Στο 21' ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (32-52) και την διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τη λήξη. Οι Πατρινοί ξέφυγαν ακόμα και με +29 στο 32' (55-84) χάρις σε ένα σερί 10-0 σε λιγότερο από δύο λεπτά στην τέταρτη περίοδο και δεν τράβηξαν το πόδι από το γκάζι μέχρι το 35', όταν και αποφάσισαν να εγκαταλείψουν την πίεση στα 3/4 του γηπέδου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 32-49, 55-74, 69-96.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Μπήτης, Παντελίδης.

ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Χάμιλτον 4 (1), Ρέινολντς 20 (5/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη), Μπερχανεμέσκελ 10 (1), Τσιλούλης, Βαβάτσικος 6, Φλόιντ, Παπαντωνίου 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπέικερ 2, Παρκς 11 (6 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 12 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπαμπ 8 (2), Λίποβι 8 (2), Καφέζας 1, Αγραβάνης 6 (1), Λόουερι 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κασελάκης 7 (1), Κατσίβελης 13 (3/3 τρίποντα, 1/1 δίποντο, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Μπόγρης 12, Ελις 8 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 11 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές).