Τετάρτη 18 Σεπ 2019
Εντυπωσιακή νίκη ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πατρών έκανε επίδειξη δύναμης επί του Ηρακλή καθώς επικράτησε με 82-44 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Ιβανώφειο στο φινάλε του τουρνουά " Μαυροσκούφεια".

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδωσε ρεσιτάλ άμυνας αλλά και ευστοχίας έξω από τα 6.75 με χαρακτηριστικό στοιχείο την επίθεση των 7/8 τριπόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, από τα 14 συνολικά. Γι’ αυτό εξάλλου προηγήθηκε με +17(16-33) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η δεύτερη πολύ κακή περίοδος για τον Ηρακλή, ο οποίος αγωνίστηκε «μισός» (σ. σ. δεν έπαιξαν οι Σμιθ, Σούλερ, Καββαδάς, Μανωλόπουλος και Ζάρας), ήταν η 3η όπου περιορίστηκε μόλις στους τρεις πόντους και δέχθηκε επιμέρους σκορ 3-19.

Τα δεκάλεπτα: 16-33, 30-48, 33-67, 44-82

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Οκερέαφορ 5(1), Ντέιβις 9, Φίλλιος 5(1), Κακαρούδης 6(1), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς 2, Χάνλαν 10(1), Νώτης, Γκάρετ 6, Πετανίδης 1

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 5(1), Μπαμπ 3(1), Λίποβι 3(1), Καφέζας 6(1), Λόουρι 14(1), Κασελάκης 11(1), Κατσίβελης 2, Φίλερ 15(5), Μπόγρης 9, Έλλις 7, Μαντζούκας 7(1)