Πέμπτη 02 Σεπ 2021
Οι παίδες του Προμηθέα καθάρισαν τον ΟΛυμπιακό στην πρεμιέρα 66-43
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ48οΠανελληνιο πρωταθλημα Παίδων:Με το δεξί ο ΠρομηθέαςΔημοσιεύθηκε 2 λεπτά πρν στις 2 Σεπτεμβρίου 2021 09:36

SHARETWEET
Στην πρεμιέρα  του 48ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων που άρχισε την Δευτέρα στο κλειστό γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Αθήνα, ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε τον Ολυμπιακό με 66-43.

Ο Προμηθέας ήταν εντυπωσιακός στην αρχή καθώς, μετά το αρχικό 0-2 του Ολυμπιακού, κατάφερε να προηγηθεί (έχοντας σερί 10-0) με 12-2.

Το προβάδισμα των παικτών από την Αχαΐα συνεχίστηκε με διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων, καθώς ο Ολυμπιακός ήταν πολύ άστοχος και υπέπεσε σε αρκετά λάθη.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε εξίσου καλά και στην τρίτη περίοδο και μάλιστα προηγήθηκε με 21 πόντους διαφορά (50-29 στο 28ο λεπτό με σουτ του Χρυσανθόπουλο). Το σκορ διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα, καθώς στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες.

Δεκάλεπτα: 15-8, 31-19, 50-34, 66-43
Διαιτητές: Ζαχαρής-Κατραχούρας-Χριστινάκης
Προμηθέας Πάτρας (Μελιγδής): Νικολόπουλος 2, Χωματάς, Καλλιακούδας 10(1), Χρυσανθόπουλος 9, Σοϊλεμετζίδης 12(2), Μαργαλιάς 4, Γρύλλης 4, Βασιλείου 14(2), Αποστόλου, Αναγνωστόπουλος, Στέβοβιτς 3(1), Καναβός 8.
Ολυμπιακός (Μπάρλος): Τσαντύλας 2, Νικολαϊδης 10(1), Λαμπρόπουλος 5, Αλέξης 3, Στηθόπουλος 10(1), Καραϊσκος 2, Πασαγιάννης, Αμπόση 7, Βαρβάρας 4.