Σάββατο 05 Φεβ 2022
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  ΠΑΤΡΩΝ  :Με 100άρα 100-86  στο F4 επι του ΠΑΟΚ
Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν κυρίαρχος και -με μεγαλειώδη εμφάνιση- οδήγησε τον Προμηθέα στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας, χάρη στη νίκη επί του ΠΑΟΚ (100-86) στο "Δημήτρης Τόφαλος".

Ο Προμηθέας ήταν εντυπωσιακός από το 5' μέχρι το 20' της αναμέτρησης, ξέφυγε με διψήφιες διαφορές και πήρε τη νίκη - πρόκριση στο Final Four (100-86) του Κυπέλλου Ελλάδας, σε βάρος του ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έκαναν ό,τι ήθελαν μέχρι την ανάπαυλα, με αποτέλεσμα το +25, το οποίο δεν αμφισβητήθηκε επί της ουσίας μέχρι το φινάλε.

Κι αν ο Δικέφαλος επιχείρησε να αυξήσει κατακόρυφα την πίεσή του και να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο (η διαφορά έπεσε μέχρι το -9), ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν πάντοτε παρών όταν χρειαζόταν, για να διαφυλάξει το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Ο αρχηγός τους ήταν κι αυτός που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στην αντίπαλη άμυνα, με 27 πόντους (με 7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/15 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα). Άξιος συμπαραστάτης ο Τζεράι Γκραντ, που έκλεισε την βραδιά με 24 πόντους (με 9/11 δίποντα και 6/6 βολές) και 5 ριμπάουντ.

Ο αγώνας
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε την εκτελεστική συνέπεια του Μάρβιν Τζόουνς κι έφτασε μέχρι το +4 (8-12) στο 4ο λεπτό, από εκεί κι έπειτα όμως γύρισε ο διακόπτης. Ο Προμηθέας αντέδρασε πολύ γρήγορα, βρήκε πόντους από πολλούς παίκτες και ξέφυγε με συνοπτικές διαδικασίες. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου ήταν συνεπείς από το τρίποντο (3/6 στην πρώτη περίοδο) και πριν καλά καλά κλείσει το δεκάλεπτο, οδήγησαν τη διαφορά μέχρι το +15 (29-14 στο 9').

Ό,τι κι αν δοκίμαζε ο Άρης Λυκογιάννης, δεν είχε αποτέλεσμα. Ο Δικέφαλος ήταν προβληματικός στην άμυνα, άστοχος στην επίθεση κι έτσι υποχρεώθηκε σε ρόλο κομπάρσου, αδυνατώντας να κάνει το οτιδήποτε. Όσο κι αν πάλευαν ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με τον Μάρβιν Τζόουνς, απέναντί τους υπήρχε ένα σύνολο που λειτουργούσε άψογα. Κάπως έτσι, η διαφορά -όχι απλά δεν έπεσε, αλλά- αυξήθηκε ακόμη περισσότερο, με το +25 (60-35) του ημιχρόνου για τον Προμηθέα να τον καθιστά ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έδειξε διάθεση να παλέψει περισσότερο στην άμυνα και γρήγορα είχε (μικρό) κέρδος. Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά από το -25 του ημιχρόνου στο -16 (64-48) στο 25ο λεπτό, δείχνοντας σημάδια αντίδρασης. Ο Προμηθέας δεν τους επέτρεψε όμως να πλησιάσουν περισσότερο. Πότε ο Δημήτρης Αγραβάνης και πότε ο Νίκος Γκίκας έκαναν τη δουλειά για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, η οποία διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας που είχε μέχρι το 30' της αναμέτρησης (78-62).

Όσο περνούσε η ώρα, ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει περισσότερη ενέργεια από τον Προμηθέα, με τους κοντούς του να κάνουν πλέον καλύτερη δουλειά. Με τον Ζερμέιν Λαβ πιο "ζεστό" πλέον στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν μέχρι το -9 (88-79) με τέσσερα λεπτά να μένουν για το τέλος.

Η αντεπίθεση σταμάτησε εκεί όμως, αφού οι παίκτες του Ηλία Ζούρου εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ είχε συμπληρώσει από νωρίς τα ομαδικά φάουλ. Πήγαν στην επαφή, κέρδισαν φάουλ και όντες συνεπείς από την γραμμή, έκοψαν τον αέρα στους αντιπάλους τους (96-81 στο 38'), για να φτάσουν στην τελική επικράτηση και την πρόκριση στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης - Τσολάκος - Θεωνάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-18, 60-35, 78-62, 100-86.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10 (1/6 σουτ, 7/7 βολές, 8 ασίστ), Γκραντ 24 (9/11 δίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χαντ 7, Αγραβάνης 27 (7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/15 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίκας 8 (2), Ρογκαβόπουλος, Σίμπσον 11 (3/4 τρίποντα), Άντριτς 6 (2).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς, Λι 9 (4/4 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γκριν 9 (1), Χριστοδούλου, Λαβ 17 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Καμαριανός 2, ΝτιΛεο 5 (1), Μάντζαρης 5 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καμπερίδης 3 (1), Τζόουνς 15 (6/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 8 (2), Γιάνκοβιτς 13 (4 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 22/36 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 26/34 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 7 επιθετικά), 26 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 25/42 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 15/17 βολές, 21 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 2 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 μπλοκ.