Τρίτη 25 Οκτ 2022
ΕUROCUPΜπούντουτσνοστ - Προμηθέας 95-89: Μια άμυνα μακριά από ανεπανάληπτο διπλό

Ο Προμηθέας γύρισε από το -20 της τρίτης περιόδου, έφτασε μια άμυνα μακριά από τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά εν τέλει ηττήθηκε στην παράταση από την Μπούντουτσνοστ (95-89) με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το αήττητο σερί που έτρεχε στο EuroCup.

Ο Προμηθέας γύρισε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο στην Ποντγκόριτσα, έφτασε μια άμυνα μακριά από το διπλό, αλλά στην παράταση προδόθηκε από τις δυνάμεις και την άμυνά του, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από την Μπούντουτσνοστ (95-89). Την πρώτη στη φάση των ομίλων του EuroCup, μετά από δύο σερί νίκες.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά κατάφεραν να ανακάμψουν από το -20 του 29ου λεπτού, με τον Νίκο Γκίκα να βάζει δύο μεγάλα τρίποντα από το 37' έως το 39' και τον Τζο Γιανγκ να δίνει το προβάδισμα στον Προμηθέα με 7.7'' για το τέλος. Οι γηπεδούχοι έκαναν όμως άμεσα την επαναφορά, με τον Φιλ Μπουθ να απαντάει και με λέι απ να οδηγεί το παιχνίδι στην παράταση, εκεί όπου η Μπούντουτσνοστ χαμογέλασε.

Ο αγώνας
Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα δεν αποτέλεσε πρόβλημα για τον Προμηθέα, τουλάχιστον στην πρώτη περίοδο. Κι αυτό γιατί η επίθεσή του λειτουργούσε αποτελεσματικά, με τα 6/9 σουτ και τις 3 ασίστ να βοηθούν προκειμένου η ομάδα του Μάκη Γιατρά να είναι κοντά (16-14 στο 7'). Σταδιακά βέβαια, τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα. Αφενός επειδή η άμυνα συνέχιζε να είναι προβληματική, αφετέρου γιατί η επίθεση έπαψε να είναι εξίσου αποτελεσματική. Γι αυτό, η διαφορά άνοιξε απότομα από το 15' κι έπειτα, με το -8 (39-31 στο 15') να είναι απλά μια μικρή ένδειξη του προβλήματος. Το πρώτο μέρος έκλεισε με την Μπούντουτσνοστ στο +15 (50-35) με εξαιρετικά ποσοστά στο δίποντο (18/27) και με τον Προμηθέα να έχει περισσότερα λάθη (10) από ασίστ (6).

Παρά τη διακοπή για την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι. Το κάθε άλλο. Γι αυτό κιόλας το προβάδισμά τους έφτασε μέχρι το +20 (67-47 στο 27'), σημείο στο οποίο επί της ουσίας γράφτηκε ο επίλογος της αναμέτρησης. Κι αυτό γιατί ο Προμηθέας δεν έδειξε να έχει την ενέργεια και τα ποσοστά να συμμαζέψει την κατάσταση, πολύ περισσότερο συνέχιζε να είναι ασυνεπείς στο κομμάτι της δημιουργίας (8 ασίστ για 14 λάθη στο 30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ήταν σαν να γύρισε ο διακόπτης, σαν να βλέπαμε μια άλλη ομάδα. Ο Προμηθέας ήταν απολαυστικός, εντυπωσιακός και άκρως αποτελεσματικός στην επίθεση με αποτέλεσμα να φέρει τούμπα το παιχνίδι. Σε πρωταγωνιστικό ρόλο για την ανατροπή ο Νίκος Γκίκας, ο οποίος έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα στα τελευταία λεπτά (το δεύτερο στα 37.1'' για το τέλος), με αποτέλεσμα να δώσει το προβάδισμα στον Προμηθέα (77-79) λίγο πριν από το τέλος και μαζί τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Στα 7.7'' για το φινάλε, ο Τζο Γιανγκ ξανάδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα, ο Φιλ Μπουθ απάντησε όμως αμέσως μετά και οδήγησε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Εκεί, οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και έφτασαν στη νίκη, για να σπάσουν το αήττητο σερί των παικτών του Μάκη Γιατρά στο EuroCup.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς - Τεπενιέρ - Μπαένα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81κ.α., 89-95.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Γιοβάνοβιτς): Ρέινολντς 10 (2), Μπελ - Χέινς 16 (7/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Άτιτς 4, Μπουθ 18 (5/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Καμπά 14 (6/7 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Λάζιτς, Γουάιτ 8 (4 ριμπάουντ), Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 7 (3 ασίστ), Ντρόμπνιακ 4, Πόποβιτς 8 (4 ασίστ), Καμένιας 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 15 (2/6 τρίποντα), Ντάνγκουμπιτς (0/4 σουτ), Γιανγκ 22 (7/10 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ασίστ, 2 λάθη), Κοντίτ, Τσαϊρέλης 5, Μουράτος 8, Γκίκας 11 (3/4 τρίποντα), Κακλαμανάκης 10 (6 ριμπάουντ), Σίμπσον 7 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπούντουτσνοστ: 34/54 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 15/21 βολές, 43 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 22/42 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 18/20 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 15 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μια βδομάδα, ο Προμηθέας επιστρέφει στο "Δημήτρης Τόφαλος" για να υποδεχθεί το Αμβούργο (1/11, 19:30), ενώ η Μπούντουτσνοστ δοκιμάζεται εκτός έδρας από τους Λόντον Λάιονς (1/11, 21:30).