Σάββατο 06 Νοέ 2021
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ :Ντροπιαστική ήττα απο΄΄Αρη με 62-82
Ο Άρης των δέκα παικτών στημένος άψογα απο τον Γιάννη Κασττρίτη Ηέκανε ό,τι ήθελε απέναντι στον Προμηθέα, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε βαριά ήττα στο "Δημήτρης Τόφαλος" (82-62) υπό το βλέμμα του Ηλία Ζούρου.

Ο Άρης ταξίδεψε στο "Δημήτρης Τόφαλος" για το παιχνίδι με τον Προμηθέα, έχοντας δέκα παίκτες ετοιμοπόλεμουςn. Οι απουσίες δεν τον πτόησαν στο ελάχιστο όμως, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να πραγματοποιεί μεγαλειώδη εμφάνιση και να υποχρεώνει τους γηπεδούχους σε βαριά εντός έδρας ήττα (82-62) για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Πέραν των δεδομένων προβλημάτων, ο Άρης έχασε ακόμη έναν παίκτη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο λόγος για τον Ολιβιέ Χάνλαν, που λαβώθηκε στο 32ο λεπτό και αποχώρησε άρον άρον από το παρκέ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέιμς Κέλι με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ, για να ακολουθήσουν ο Άντονι Κάουαν (20 πόντοι, 5 ασίστ) και ο Ολιβιέ Χάνλαν (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Εξάλλου, στα επίσημα του "Δημήτρης Τόφαλος" βρέθηκε ο Ηλίας Ζούρος, ο οποίος θα αποτελέσει τον επόμενο προπονητή του Προμηθέα, μετά το "διαζύγιο" με τον Λούις Κασιμίρο.

Ο αγώνας
Η ενέργεια και η ένταση που έβγαλαν οι παίκτες του Άρη στο "Δημήτρης Τόφαλος" ήδη από τα πρώτα λεπτά αρκούσε για να τους δώσει το πάνω χέρι. Οι κίτρινοι πήραν γρήγορα το προβάδισμα και έφτασαν μέχρι το +8 (10-18 στο 7'). Η αντεπίθεση του Προμηθέα στα πέντε επόμενα αγωνιστικά λεπτά απέδωσαν προς στιγμήν (23-22 στο 12'), πολύ γρήγορα όμως η εικόνα υπεροχής του Άρη επανήλθε. Με τον Ολίβιε Χάνλαν να κάνει εξαιρετική δουλειά στην επίθεση (14 πόντοι στο ημίχρονο), ο Άρης ανέκτησε το πάνω χέρι και πήγε στα αποδυτήρια, όντας στο +6 (30-36).

Το μεγαλύτερο πρόβλημα των γηπεδούχων δεν είχε να κάνει πάντως με την άμυνά τους. Η επίθεση ήταν αυτή που δεν λειτουργούσε καλά, κάτι που αποτυπωνόταν ανάγλυφα από τα 2/17 τρίποντα και τα 8 λάθη του ημιχρόνου.

Η ανάγκη για αντίδραση δεν συνοδεύτηκε από αυτή πάντως. Ο Άρης συνέχισε να κυριαρχεί, βρήκε στο πρόσωπο του Τζέιμς Κέλι τον δεύτερο πόλο που χρειαζόταν και βρέθηκε στο +16 (35-51 στο 27'), προβάδισμα που αύξησε κατακόρυφα την πίεση στην πλευρά του Προμηθέα.

Κάπου εκεί γράφτηκε επί της ουσίας ο επίλογος της αναμέτρησης, αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν έκτοτε την ενέργεια και τα... ποσοστά για να ανατρέψουν την κατάσταση. Ο Άρης έφτασε με χαρακτηριστική άνεση σε ένα επιβλητικό διπλό, μετά από τέσσερις σερί ήττες στη Stoiximan Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. - Θεονάς - Μηλαπίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Προμηθέας δοκιμάζεται εκτός έδρας από τον Ιωνικό (13/11, 17:00), ενώ ο Άρης δίνει ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον Ηρακλή στο Nick Galis Hall (14/11, 17:00).