Σάββατο 06 Μάρ 2021
BASKET LEAGUEq  Ήττα στις λεπτομέρειες για τον  Πρμηθέα απο τον ΠΑΟΚ 81-78
Τρίτη και φαρμακερή για τον ΠΑΟΚ απέναντι στον Προμηθέα. Ο Δικέφαλος ηττήθηκε στα… σημεία στις δύο φορές που βρήκε απέναντι του την πατρινή ομάδα φέτος -στο ματς του πρώτου γύρου της Basket League και για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας- αλλά σήμερα βρήκε τον τρόπο για να πάρει τη νίκη. Επικράτησε με 81-78 και έκανε μεγάλο βήμα όχι απλά προς τα πλέι οφ αλλά και στην εξάδα που είναι πια ο στόχος του, αφού ανέβηκε στο 8-7. Ο Προμηθέας ηττήθηκε έπειτα από τρεις συνεχόμενες νίκες Πρωταθλήματος και υποχώρησε στο 9-5. Με το τρίποντο του Γιαννόπουλου στην εκπνοή απέφυγε και το μειονέκτημα στην πιθανότητα ισοβαθμίας αφού είχε νικήσει με τρεις στον πρώτο γύρο.

Ο Προμηθέας μπήκε έχοντας προφανή κατεύθυνση να αποκόψει τον Γκρίφιν από το παιχνίδι του ΠΑΟΚ και γι’ αυτό επιστρατεύτηκε στην πρώτη πεντάδα ο Χριστοδούλου και να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι. Άρχισε καλύτερα και προηγήθηκε με 17-10 στο 8′ για να κλείσει την πρώτη περίοδο με 18-13.

Με το εμφανές έλλειμμα του ΠΑΟΚ στο «1», ο Προμηθέας συνέχισε να έχει απλωμένη την άμυνα του σε όλο το γήπεδο, δημιουργώντας πρόβλημα στους γηπεδούχους, τόσο στην πρώτη πάσα, όσο και στο να περάσει την μπάλα από το κέντρο. Όταν όμως έχασε στην επίθεση το σκορ που του έδινε μέχρι εκείνο το σημείο η γραμμή των ψηλών του, άρχισε να δυσκολεύεται αφού δεν είχε λύσεις από μακριά (1/8 τρίποντα στο ημίχρονο) με αποτέλεσμα να βγάλει τη δεύτερη περίοδο με εννιά μόνο πόντους. Ο Δικέφαλος βρήκε στο πρόσωπο του Έλστον Τέρνερ, μία σταθερή λύση στην επίθεση και με τον Αμερικανό να φτάνει τους εννιά πόντους, προσπέρασε μετά από ώρα (24-23 στο 14′) και με την άνοδο του Γκρίφιν «έχτισε» μία διαφορά με την οποία πήγε στα αποδυτήρια στο τέλος του ημιχρόνου (34-27).

Με την ψυχολογία που του έδωσε το υπέρ του 21-9 της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και στην τρίτη περίοδο για να αποκτήσει διαφορά 10 πόντων (39-29). Ο Προμηθέας όμως κατάφερε και πάλι μέσα από την άμυνα του που δημιουργούσε προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας στους γηπεδούχους και τον Λούντζη να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά και να ισοφαρίσει (47-47 στο 28′). Οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα από Τέρνερ και Τσαλμπούρη ξέφυγε ξανά με επτά και με καλάθι του Τζέριαν Γκραντ στην εκπνοή έγινε το 56-51 στο 30′.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον ΠΑΟΚ να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα στα μισά της (65-59) το οποίο συντήρησε τρία λεπτά πριν το τέλος (72-68), με ένα προσωπικό σερί του Κακλαμανάκη. O Προμηθέας έψαξε με τρίποντα την επιστροφή του αλλά ο Λοβ ήταν ψύχραιμος και με ένα σερί εύστοχων βολών κλείδωσε τη νίκη του Δικεφάλου με 81-78.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Έλστον Τέρνερ δείχνει άλλος… άνθρωπος παίζοντας στο «2». Η μετακίνηση του στη φυσική του θέση φαίνεται να είναι ευεργετική τόσο για τον ίδιο, όσο και για τον ΠΑΟΚ. Μετά την εξαιρετική εμφάνιση του στη Λάρισα, ήταν ο κορυφαίος του Δικεφάλου και σήμερα σταματώντας στους 28 πόντους που είναι η κορυφαία επίδοση του στην ελληνική Basket League. Το έκανε έχοντας 4/6 βολές, 6/8 δίποντα και 4/5 τρίποντα