Σάββατο 27 Μάρ 2021
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣΠΑΤΡΩΝ : Ξέσπασε με Ιωνικό

Δυναμική επιστροφή στη δράση έκανε ο Προμηθέας, έπειτα από την απραξία τριών εβδομάδων λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού, καθώς νίκησε άνετα 82-72 τον Ιωνικό, για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Έτσι, οι Πατρινοί ανέβηκε στο 10-5, με την ομάδα της Νίκαιας από την άλλη να υποχωρεί στο 7-12.

Κορυφαίος από το σύνολο του Γιατρά ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης με 22 πόντους και τον ακολούθησε ο Τζέριαν Γκραντ με 17π.

Από τον Ιωνικό, ξεχώρισε ο Χόλογουελ με 18π. και 8 ριμπάουντ.
ΔΥΝΑΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
Με καλό ρυθμό και τον Προμηθέα να είχε σταθερά το προβάδισμα, ξεκίνησε το παιχνίδι (13-8). Στη συνέχεια, ο Ιωνικός βελτίωσε ακόμη περισσότερο την επίθεσή του, αλλά στην άμυνα δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τον ορεξάτο Δ. Αγραβάνη και έτσι οι Πατρινοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 27-20.
ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΣΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -3 (29-26) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Η απάντηση της ομάδας του Γιατρά ήταν πολύ καλές άμυνες και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, με αποτέλεσμα να στείλει τη διαφορά στο +9 (40-31). Όμως, στο τελευταίο δίλεπτο, ο Ιωνικός αντέδρασε και έτσι μείωσε στο -5 (42-37), στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
ΟΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΡ
Η εικόνα του ματς παρέμεινε ίδια και στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Προμηθέα να ελέγχει την κατάσταση με τους Δ. Αγραβάνη και Αγκμπελίζ, πηγαίνοντας στο +9 (52-43), στο 25’. Στη συνέχεια, ο Ιωνικός άρχισε την αντεπίθεση και με μπροστάρη τον Χόλογουελ πλησίασε στο -4 (56-52), με τα σουτ του Γιαννόπουλου να κρατούν τους Πατρινούς (62-56).
ΙΔΑΝΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ
Με τις τρομερές άμυνες του Αγκμπελίζ και τους Γιαννόπουλο και Τζέριαν Γκραντ, ο Προμηθέας πήγε στο +16 (76-60), στο 35’. Η απάντηση του Ιωνικού ήταν ένα 10-0 με μπροστάρη τον Πρίτζετ για το -6 (76-70), μέχρι το 37’. Όμως, οι Πατρινοί έλεγξαν το ματς με την άμυνά τους και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 82-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 42-37, 62-56,82-72