Τετάρτη 08 Δεκ 2021
Euro cup 202 Φρένο απο την Μπουντουνουστ 60-89
Ο Προμηθέας κατέρρευσε στο τρίτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε από την Μπούντουτσνοστ στο "Δημήτρης Τόφαλος" (89-60) με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο από τις πρώτες θέσεις του Β' Ομίλου στο EuroCup.

Η Μπούντουτσνοστ ήταν εκ προοιμίου το φαβορί στο παιχνίδι με τον Προμηθέα, κάτι που απέδειξε στην πράξη στο "Δημήτρης Τόφαλος". Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί σε πρώτη και τρίτη περίοδο, φτάνοντας με άνεση στο διπλό (89-60), για να διατηρηθούν στις πρώτες θέσεις του Β' Ομίλου, την ώρα που ο Προμηθέας έφτανε τις τέσσερις ήττες σε έξι αγώνες στη regular season του EuroCup.

Παρά το επιθετικό κρεσέντο και τις προσπάθειες του Κέντρικ Ρέι (22 πόντοι με 6/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 1/1 βολή), η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν πολύ άστοχη και δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα τη βαριά εντός έδρας ήττα.

Ο Ντι Τζέι Σίλεϊ (29 πόντοι με 3/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 8/8 βολές) και ο Ζόραν Νίκολιτς (20 πόντοι με 8/10 δίποντα, 4/6 βολές και 10 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Ο αγώνας
Ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι με τον χειρότερο δυνατό τρόπο τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου είχαν 1/5 σουτ και 3 λάθη μέχρι το 5' του αγώνα, για να ακολουθήσει η αδυναμία προστασίας της ρακέτας, που αποτυπώθηκε στους 13 πόντους (5/5 δίποντα και 3/4 βολές) του Ζόραν Νίκολιτς για το +14 (10-24) της πρώτης περιόδου για την Μπούντουτσνοστ.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων -χάρη στον Κέντρικ Ρέι- κράτησε μόλις για μία περίοδο, αφού το -6 (35-41) της ανάπαυλας, αποδείχθηκε η παρένθεση στη γενικότερη εικόνα της αναμέτρησης.

Με τον Τζάστιν Κομπς να παίρνει την σκυτάλη και τους παίκτες του Αλεκσάνταρ Ντζίκιτς να σκοράρουν με εντυπωσιακή συνέπεια στα δίποντα, η Μπούντουτσνοστ κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +23 (43-66), που ουσιαστικά έβαζε τέλος σε κάθε υπόνοια επικράτησης του Προμηθέα.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία με το μοναδικό πραγματικά ενδιαφέρον του αγώνα να αφορά στα συνεχόμενα καλάθια που σημείωσε ο Ντι Τζέι Σίλεϊ, ο οποίος μετέτρεψε τη νίκη της Μπούντουτσνοστ σε θρίαμβο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα - Λεθκάνο - Χάτζιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-24, 35-41, 43-66, 60-89.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 22 (6/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Σβαρτζ, Γκραντ 10 (5/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 5 (3 ασίστ), Χαντ 3, Αγραβάνης 2 (1/9 σουτ), Γκίκας 5 (1 τρίποντο, 3 λάθη), Ρογκαβόπουλος 7 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάιλς 3 (1/5 τρίποντα), Γιαννόπουλος 3 (1/5 τρίποντα), Μπαζίνας (0/3 σουτ), Τανούλης.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ντζίκιτς): Κομπς 17 (6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άτιτς 6 (1/5 σουτ, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος, 2 μπλοκ), Σέχοβιτς, Μίτσοβ 8 (1), Μπάροβιτς 2, Σίλεϊ 29 (3/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 8/8 βολές), Νίκολιτς 20 (8/10 δίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 7 (1 τρίποντο, 7 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 17/36 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 5/7 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 9 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Μπούντουτσνοστ: 22/33 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 21/28 βολές, 31 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 3 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Προμηθέας ταξιδεύει στην Ιταλία για το παιχνίδι με τη Βίρτους Μπολόνια (15/12, 21:30), ενώ η Μπούντουτσνοστ επιστρέφει στο Μαυροβούνιο για να αντιμετωπίσει την Γκραν Κανάρια (15/12, 20:00).