Τετάρτη 15 Ιούν 2022
Λάρισα - Προμηθέας 88-84: Γύρισε από το -21 και αγκάλιασε την τρίτη θέση
Ο Προμηθέας βρέθηκε στο +21 στο 16' της αναμέτρησης, αλλά στο φινάλε η Λάρισα ήταν αυτή που χαμογέλασε. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήρε τη νίκη (88-84), ούσα πλέον αγκαλιά με την κατάκτηση της τρίτης θέσης στη Stoiximan Basket League.

Με την σκούπα ανά χείρας είναι η Λάρισα, η οποία κέρδισε για δεύτερη φορά σε τρεις ημέρες τον Προμηθέα. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε στο +21 (30-51) στο 16ο λεπτό, έδειχνε έτοιμη να απαντήσει στο μπρέικ που υπέστη, αλλά η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην από εκείνο το σημείο κι έπειτα. Οι γηπεδούχοι μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά, είδαν τον Στέφαν Μούντι να βάζει το μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς στα 17.6'' για το τέλος και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη.

Ο Στέφαν Μούντι (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μάριν Μάριτς (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ) να κάνει επίσης σπουδαία δουλειά κοντά στο καλάθι. Για τον Προμηθέα, το ρεκόρ καριέρας του Γιώργου Τανούλη (19 πόντοι) δεν έφτανε, όπως επίσης τα 6/7 τρίποντα που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο αγώνας
Εν αντιθέσει με ό,τι έγινε πριν από τρία βράδια στο "Δημήτρης Τόφαλος" της Πάτρας, αυτή τη φορά ο Προμηθέας ήταν κυρίαρχος στην εκκίνηση. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδειξε πόσο πληγώθηκε ο εγωισμός της και με όπλο το περιφερειακό σουτ (6/7 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) έχτισε το +17 (19-36 στο 10') με τον Γιώργο Τανούλη να έχει από νωρίς 9 πόντους. Παρά τις προσπάθειες του Στέφαν Μούντι και του Μάριν Μάριτς, η υπεροχή των φιλοξενούμενων ήταν καθολική μέχρι το 16ο λεπτό, οπότε καταγράφηκε το +21 (30-51 στο 16'). Μέσα σε τέσσερα λεπτά όμως, η Λάρισα κατάφερε να συμμαζέψει την κατάσταση και να περιορίσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (45-53), γεγονός που σίγουρα εκλαμβανόταν ως θετικό για την ομάδα του Φώτη Τακιανού.

Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο και την αφορμή για να αναθαρρήσουν. Με τον Στέφαν Μούντι να συνεχίζει τα... δικά του και τα ποσοστά του Προμηθέα στο περιφερειακό σουτ να πέφτουν σημαντικά (από τα 7/10 του 20' πήγε στα 9/20 στο 35'), η Λάρισα έφερε οριστικά τούμπα το παιχνίδι. Ήτοι, πήρε το προβάδισμα (81-79 στο 35'), έχοντας σε πρωταγωνιστικό ρόλο πλέον (και) τον Ζώη Καράμπελα.

Από εκεί κι έπειτα, το παιχνίδι ήταν εμφανές πως θα κριθεί στη μία κατοχή. Όπως κι έγινε. Ο Προμηθέας ανέκτησε το προβάδισμα (83-84), αλλά ο Στέφαν Μούντι έκανε ένα βήμα μπροστά την κατάλληλη στιγμή, έβαλε το μεγάλο τρίποντο στα 17.6'' για το τέλος και έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Ο Μάκης Γιατράς πήρε άμεσα τάιμ άουτ, έδωσε την κατοχή στον Τράβις Σίμπσον, αλλά αυτός σημάδεψε το σίδερο, με τη νίκη να καταλήγει στην πλευρά της Λάρισας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου - Μάνος - Θεονάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-36, 45-53, 73-75, 88-84.

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 15 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 11 (4 ριμπάουντ), Καράμπελας 9 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάριτς 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μούντι 20 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Τσαϊρέλης 4, Γκριν 12 (2/7 τρίποντα), Παπαντωνίου, Μπέρζινς 4 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Δ. Αγραβάνης 6 (4 ριμπάουντ), Γκίκας 9 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 λάθη, 1 κλέψιμο), Σίμπσον 16 (4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φόστερ 13 (0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τανούλης 19 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρέι 7 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκραντ 6, Γ. Αγραβάνης 8 (2), Λάγιος, Μπαζίνας.

Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 23/38 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 15/19 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 24/44 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 9/14 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 12 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ.