Σάββατο 06 Φεβ 2021
ΒΑSKET LEAGUE Ο Προμηθέας άνετη νίκη με Λάρισα 81-63
Από το α' μέρος καθάρισε ο Προμηθέας τη Λάρισα (81-63), για την ένατη νίκη του σε 13 αγώνες στη Stoiximan Basket League. Τρεις πόντους έβαλαν στην πρώτη περίοδο οι Θεσσαλοί και 17 μέχρι το ημίχρονο (
Με εντυπωσιακή άμυνα στο πρώτο εικοσάλεπτο (38-17), ο Προμηθέας "έπνιξε" τη Λάρισα (81-63) για τη 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League το απόγευμα του Σαββάτου.

Η ομάδα της Πάτρας ανέβηκε στο 9-4 και στο 6-0 εντός έδρας, την ώρα που οι Θεσσαλοί έπεφταν στο 4-10 και στο 1-6 μακριά από το γήπεδό τους.

Ο Προμηθέας ήταν σκληρός στο πίσω μέρος του γηπέδου στο πρώτο μέρος, δέχθηκε όμως 28 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και λίγο έλειψε να μπει σε μπελάδες. Δύσκολο το πρώτο ματς χωρίς τον Τζέιμς Γουέμπ για την ομάδα του Παπανικολόπουλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από το πρώτο τρίλεπτο έβαλε ο Προμηθέας τις βάσεις για την άνετη επικράτησή του. Προηγήθηκε με 14-0 στο πέμπτο λεπτό, κράτησε τη Λάρισα χωρίς σκορ (0/6 σουτ - 4 λάθη) και την είδε να πετυχαίνει μόλις τρεις πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (1/6 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 1 ασίστ, 5 λάθη) με αποτέλεσμα ένα σπουδαίο +16.

Το τρίποντο του Αθηναίου στο 12' (24-5) και το γκολ-φάουλ του Χριστοδούλου στο 18 (33-13) δεν επέτρεψαν στους Θεσσαλούς να βρουν ένα έστω μικρό καλό διάστημα και στο 38-17 του ημιχρόνου ο Παπανικολόπουλος έβλεπε τους γηπεδούχους να έχουν 2/9 τρίποντα και τη δική του ομάδα 3/21 σουτ και 11/12 βολές σε ένα από τα χειρότερα εικοσάλεπτα στη σύγχρονη ιστορία της Α1.

Πολύ καλύτερη η εικόνα των Θεσσαλών στο τρίτο δεκάλεπτο, σκόραραν με μεγαλύτερη άνεση, ήταν πληγωμένος ο εγωισμός κάποιων παικτών όπως του Ρας, όμως η Λάρισα είχε μείνει πολύ πίσω. Μείωσε μέχρι τους 12 (49-37 στο 27') με τον Αμερικανό, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Ο Λούντζης έγραψε το 60-49, ο Δημήτρης Αγραβάνης το 62-49 στο 33' και από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν πίσω, δεν έδωσαν άλλα δικαιώματα και πήραν με άνεση τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Μαλαμάς, Λόρτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 9 (7 ριμπάουντ), Λούντζης 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 10 (3/4 δίποντα, 4/5 βολές), Δ. Αγραβάνης 17 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέριαν Γκραντ 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αγκμπελέσε 2 (9 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 3 (1), Χριστοδούλου 3, Κουρουπάκης, Αθηναίου 16 (4/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Μίλερ 7 (1), Μπαζίνας

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 12 (1/2 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρας 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κώττας 7 (6 ριμπάουντ), Μούρτος, Σπυρόπουλος 3 (1), Μόσιαλος, Σμιθ 5 (1/9 σουτ), Καμάρας, Γουόσπαν 12 (4/6 δίποντα, 4/5 βολές), Καμπερίδης 3, Παπαδάκης, Γκόρντον 8 (6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 17/35 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 17/21 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 12/25 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 21/26 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 15η αγωνιστική ο Προμηθέας θα υποδεχθεί την ΑΕΚ (27/2 στις 17:00), ενώ η Λάρισα θα παίξει εντός έδρας με τον ΠΑΟΚ (28/2 στις 17:00).