Σάββατο 05 Δεκ 2020
Basket league :"Φρέναρε"  ο Άρης τον Προμηθέα 94-83
Τι κι αν οι αγώνες γίνονται σε ένα «παγωμένο» σκηνικό και μπροστά σε άδειες εξέδρες. Η αύρα του «Παλέ» διαχρονικά αποτελεί εφαλτήριο για τον Άρη. Μετά τον Ηρακλή και ο Προμηθέας «λύγισε» στην έδρα των «κιτρινόμαυρων» που έφτασαν σε μία μεγάλη νίκη με 94-83, έκαναν το 2-1 και κέρδισαν αυτοπεποίθηση για τη δύσκολη συνέχεια, την Τετάρτη στο Λαύριο και την Κυριακή στην Πυλαία.Ο Προμηθέας " πλήρωσε" την πολύ κακή του άμυνα  και έχει διπλή ευρωπαική αποστολή σε Γαλλία και Ιταλία ,ενω το Σάββατο θα  υποδεχθεί  τον Κολοσσό.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο παιχνίδι με λάθη και μέτρια ποσοστά, αλλά πριν τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών ο Προμηθέας ήταν μπροστά με 11-7 όμως ο Άρης μέσα από την άμυνα του απέκτησε αυτοπεποίθηση και με ένα σερί 14-0 βρέθηκε μπροστά με δέκα (21-11 στο 7′) με τον Μιλόσεβιτς να κάνει τη διαφορά με οχτώ πόντους και τέσσερα ριμπάουντ. Ο Προμηθέας έψαχνε λύσεις στην επίθεση του όμως δεν τις έβρισκε, ούτε από μακριά, ούτε και από κοντά. Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά ήταν πολύ αποτελεσματικοί και άνοιξαν την «ψαλίδα» στους 11 (27-16) πριν διαμορφωθεί το 29-17 με καλάθι του Φλιώνη στην εκπνοή.

Η συνολική εικόνα του αλλά κυρίως εκείνη που είχε στο πρώτο μισό του παρκέ, ήταν «καμπανάκι» για τον Προμηθέα που μπήκε στη δεύτερη περίοδο αποφασισμένος πρωτίστως να αμυνθεί και το έκανε. Έτσι μέσα σε τρία λεπτά έκανε σερί 11-0 για να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά (29-28) ενώ στο 16′ πήρε και το προβάδισμα με το επιμέρους σκορ στο 7-20 (36-37). Ο Άρης όμως δεν έχασε τη συγκέντρωση του και την επαφή με το σκορ. Με αρκετές δεύτερες επιθέσεις -είχε εννιά επιθετικά ριμπάουντ- και βρίσκοντας ξανά καλάθι στην εκπνοή της περιόδου, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 46-42. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες είχαν περισσότερα λάθη (10 και 9) από ασίστ (3 και 5). Ωστόσο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ έχοντας 10 περισσότερα (27 έναντι 17 του Προμηθέα).

Το υψηλό σκορ του πρώτου ημιχρόνου διατηρήθηκε και στην τρίτη περίοδο. Ο Άρης ήταν αυτός που συνέχισε να έχει τον έλεγχο της κατάστασης, κυρίως μέσα από την άμυνα του. Έτσι κατόρθωνε να έχει διαρκώς στα χέρια του ένα προβάδισμα που έφτασε ακόμη και τους 10 (63-53 στο 27′). Ο Προμηθέας μάζεψε ξανά τη διαφορά (65-62 στο 29′) αλλά στο τέλος του δεκαλέπτου, όλα ήταν ανοιχτά (72-68).

Η τέταρτη περίοδος απέκτησε μία άγρια ομορφιά. Στα μισά της ένας πόντος χώριζε τις δύο ομάδες (76-75). Πέντε πόντοι του Σταμάτη έδωσαν αέρα επτά πόντων στον Άρη στο 38′ (85-78) και ο Προμηθέας δεν πια τρόπο επιστροφής, αφού έψαξε βιαστικά τα σουτ που θα μείωναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 46-42, 72-68, 94-83