Κυριακή 13 Δεκ 2020
Basket league Nίκη Θρίλερ ο Προμηθέας επι του Κολοσσού 69-67
Σε θρίλερ εξελίχθηκε το ματς του Προμηθέα με τον Κολοσσό, με τον Θοδωρή Ζάρα να είναι ο μοιραίος για τους Ροδίτες. Το δικό του αντιαθλητικό οδήγησε σε 4/4 βολές του Αγραβάνη, που έδωσε στους Πατρινούς τη νίκη με 69-67 (VIDEOS).

Το ματς  ανάμεσα στον Προμηθέα και τον Κολοσσό έγινε ένα μικρό σίριαλ. Τελικά οι Ροδίτες πέταξαν το πρωί για την Αθήνα και συνέχισαν οδικώς για την Πάτρα, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να προηγείται με 19-6 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά να χρειάζεται ένα "δώρο", ένα αντιαθλητικό του Ζάρα στα 16.7" για να πάρει τη νίκη με 69-67.

Με 37% στο δίποντο έκλεισε το ματς ο Προμηθέας που πέταξε στα σκουπίδια 10 από τις 25 βολές που κέρδισε, με 44% έφυγε από το Τόφαλος στο δίποντο ο Κολοσσός που έδωσε 16 πόντους στους γηπεδούχους από δεύτερες ευκαιρίες ενώ εκείνος έπαιρνε μόλις τέσσερις. Χωρίς τους Χάρη Γιαννόπουλο, Μο Φαγέ, Ντελρόι Τζέιμς έπαιξε η ομάδα της Πάτρας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης δεν είχε ποιότητα. Ο κουρασμένος Προμηθέας σκόραρε περισσότερο, έχτισε μια καλή διαφορά στο πέμπτο λεπτό (13-2), έκλεισε την περίοδο στο +13 (19-6) και κράτησε τον Κολοσσό στα 3/15 σουτ, με τα ριμπάουντ να είναι 16-8 υπέρ των γηπεδούχων. Και όμως, οι Ροδίτες ξέσπασαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Σκόραραν κατά ριπάς με τους Ξανθόπουλο - Ζάρα, πέτυχαν 28 πόντους σε έξι λεπτά (!) για να περάσουν μπροστά με τέσσερις (30-34 στο 16'), βελτίωσαν την άμυνά τους και κάπως έτσι οδηγήθηκε το ματς στο 35-36 του ημιχρόνου στο οποίο οι φιλοξενούμενοι ήταν ελαφρώς ανώτεροι.

Οι Ροδίτες είχαν πλέον βρει ρυθμό και αυτοπεποίθηση, πήγαν στο +7 (41-48) στο 26' και παρά την αντεπίθεση του Προμηθέα, δεν τρόμαξαν. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 53-54, το ντέρμπι συνεχίστηκε, μέχρι το φινάλε, ο Άντριτς (62-64) κι ο Μίλερ (64-64) εκτόξευσαν την αγωνία στα ύψη, όμως το αντιαθλητικό του Ζάρα στα 16.7" ήταν η στιγμή που έκρινε το ματς.

Ο Αγραβάνης έβαλε τις βολές για το 66-65, ο Προμηθέας είχε και την κατοχή, ο Αγραβάνης κέρδισε νέο φάουλ και είχε ξανά 2/2 για το 68-65 στα 15.2", ο Ξανθόπουλος προσπάθησε να χάσει τη δεύτερη αλλά την έβαλε με ταμπλό για το 68-67 στα 2.9" και ο Αγραβάνης με 1/2 στο 1.2" έγραψε το τελικό σκορ.

Διαιτητές : Μπήτης, Ανδρικόπουλος, Μπίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-6, 35-36, 53-54, 69-67

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 18 (7/8 δίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Αγραβάνης 17 (0/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/13 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκάρετ 7 (3/8 σουτ), Χριστοδούλου, Μάντζαρης 15 (4/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Λούντζης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίλερ 4 (2/8 σουτ), Ραντίτσεβιτς, Μαντζούκας 3 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Χάνας 3 (1/7 σουτ), Άρτις 10 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άντριτς 10 (2), Τούμπα 5, Γκόινς 5, Καμαριανός, Ξανθόπουλος 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καντέρ 8 (3/8 σουτ, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπιλλής, Ζάρας 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 12/32 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 15/25 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 16/36 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 11/16 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 8η αγωνιστική ο Προμηθέας θα παίξει στη Νίκαια με τον Ιωνικό (19/12 στις 17:00), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί στη Ρόδο τον ΠΑΟΚ (19/12 στις 16:15).