Σάββατο 20 Νοέ 2021
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ : Σπουδαία εμφάνιση 76-61 τον Κολοσσό Ρόδου

Εντυπωσιακός ο Προμηθέας το απόγευμα του Σαββάτου συνέτριψε με 76-61 τον Κολοσσό και ανέβηκε στο 6-2 μετά από την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League την ώρα που οι Ροδίτες έπεφταν στο 5-3 και έφευγαν από την Πάτρα προβληματισμένοι όχι από το αποτέλεσμα, όχι από την διαφορά, σίγουρα όμως από την εμφάνισή τους.

Με 56% στο δίποντο και 16 ασίστ, με 30 πόντους στην ρακέτα και με 36 από τους αναπληρωματικούς του, ο Προμηθέας έφτασε με άνεση στο θετικό αποτέλεσμα. Ο Κολοσσός, από την άλλη, έκλεισε τον αγώνα με 32% στο δίποντο, με 28% στο τρίποντο, είχε 14 λάθη και τους Γουίλιαμς - Τιλί στους 18 πόντους από 8/27 σουτ την ώρα που οι υπόλοιποι μέτρησαν 13/41.
Με τον Κένι Γουίλιαμς να σκοράρει κατά ριπάς στο ξεκίνημα, ο Κολοσσός έβαλε από νωρίς πίεση στον Προμηθέα που είχε καλή αντίδραση, πέρασε μπροστά με 16-12 με τον Γκραντ να μην έχει αντίπαλο στη ρακέτα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 24-20 έχοντας οκτώ ασίστ για ένα λάθος την ώρα που οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν μόλις μία τελική πάσα για πέντε λάθη! Και όμως, βρίσκονταν σε απόσταση αναπνοής επειδή οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει μόλις τέσσερις πόντους από τα λάθη τους.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο, με καλή κυκλοφορία της μπάλας, με καλά ποσοστά στο δίποντο, με σκοράρισμα στη ρακέτα και με σημαντική βοήθεια από τον πάγκο, την ώρα που ο Κολοσσός έβρισκε ξανά και ξανά σίδερο, κυρίως στο δίποντο, δεν είχε σκορ στον αιφνιδιασμό, δεν είχε καλή δημιουργία, αλλά έμενε σε απόσταση που μπορούσε να κλείσει. Το 41-32 του ημιχρόνου κολάκευε τους Ροδίτες και το ματς ήταν ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Οι Πατρινοί είχαν δώσει το δικό τους τέμπο στο ματς, η άμυνά τους βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο στο ξεκίνημα του β' μέρους, το 58-38 στο 27' δεν άφηνε περιθώρια στον Κολοσσό για να ελπίζει σε κάτι περισσότερο σε αυτό το ματς. Όλα είχαν κριθεί από νωρίς, ο Προμηθέας πήγε στις έξι νίκες, οι Ροδίτες στις τρεις ήττες και η διακοπή του πρωταθλήματος θα είναι μια καλή ευκαιρία και για τους δύο ώστε να ανασυνταχθούν εν όψει της συνέχειας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Ζαχαρής, Τσιμπούρης