Α1 ΕΣΚΑ-Η: «Διπλό» για Απολλωνιάδα, μεγάλες νίκες για Νέους Εσπερου ΑΟΠΑ και Ολυμπιονίκη - Ολα τα αποτελέσματα

Επεσε απόψε η «αυλαία» στην 15η αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑ-Η, με το πρόγραμμα να περιλαμβάνει 4 αναμετρήσεις. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Τα 10λεπτα: 12-10, 15-4, 16-20, 18-11.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Μασούρας 3 (1), Ζαφειρόπουλος 4, Διαμαντόπουλος 13, Σαμαράς 5 (1), Παπαγεωργίου 12, Λιβιεράτος, Παλλαδινός, Ρέλλας 9, Θεοδωρόπουλος 13, Π. Καπερώνης 2, Λεβεντόπουλος, Ξούλος.

ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ: Σακελλαρόπουλος 5 (1), Πετούσης 10, Καλλίγας 6 (1), Κάψαλος 5, Γεωργόπουλος 8 (1), Αποστολόπουλος 2, Λαζανάς 4, Βανδώρος, Μαυροθαλασσίτης 5 (1), Τσάκωνας.

Ολυμπιάδα-Νέοι Εσπερου ΑΟΠΑ 62-64

Μεγάλη νίκη για τους Νέους Εσπερου ΑΟΠΑ. Ατυχη η Ολυμπιάδα, καθως είδε τον Τουλάτο να τραυματίζεται στο ζέσταμα.

Αίολος Αγυιάς-Ολυμπιονίκης 62-66

Ο Ολυμπιονίκης πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα σε ό,τι αφορά τη μάχη της σωτηρίας. Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη με ένα επιμέρους σκορ 26-10 στο τελευταίο 10λεπτο, ανέτρεψε τη διαφορά των 12 πόντων με την οποία έχανε και πήρε νίκη-χρυσάφι. Τρία τρίποντα πέτυχε στην τελευταία περίοδο ο Ξενοφώντας Σακελλαρίου, ενώ ο Ζωγόπουλος στο τελευταίο λεπτό ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών. Τα 10λεπτα: 10-18, 32-26 (ημ.), 52-40, 62-66.

Α.Ο. Δύμης ΄07-Απολλωνιάδα 63-77

Ο προπονητής του Α.Ο. Δυμης ΄07, Νίκος Παναγιωταρόπουλος δήλωσε τα εξής αμέσως μετά το τέλος του αγώνα με την Απολλωνιάδα: «Ημασταν κακοί στην άμυνα και δεν είχαμε καθόλου ενέργεια. Αυτό, δηλαδή, που δεν βγάζουμε φέτος στην έδρα μας, σε αντίθεση με τα εκτός εδράς παιχνίδια μας. Οι Κασπίρης και Ερμείδης ήταν ασταμάτητοι. Στο α΄ ημίχρονο φάγαμε 46 πόντους. Είχαμε και σε άσχημη ημέρα κάποια ατού μας, όπως π.χ. τον Ντίνο Χρυσανθακόπουλο. Υπό αυτές τις συνθήκες ήταν δύσκολο να κερδίσουμε».