Δευτέρα 30 Οκτ 2017
Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η ΠΓΕ πέρασε και από την Κ. Αχαΐα, πρώτη νίκη για ΕΑ Παραλίας

Πραγματοποιώντας μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση η ομάδα μπάσκετ της Παναχαϊκής νίκησε βράδυ της Δευτέρας με 73-60 εκτός έδρας τον ΑΟ Δύμης 07 για την 4η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑ-Η και έκανε το «4 στα 4» με αποτέλεσμα να συγκάτοικοι μαζί με την Κεφαλονιά.

Από εκεί και πέρα η Αγυιά αν δυσκολεύτηκε έφτασε τελικά νίκη εντός έδρας με 75-67 επί της Απολωνιάδας και παραμένει στα ψηλά της βαθμολογίας.

Τα πιτσιρίκια της Απολλωνιαδας ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 22-17 όμως η Αγυιά ισορρόπησε και προηγήθηκε μάλιστα με 36-35 στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήραν πάλι προβάδισμα με 56-51 όμως οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους στην τελευταία περίοδο και έφτασαν στη νίκη με 75-67.

Τέλος την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε χθες βράδυ η ΕΑ Παραλίας η οποία μετά από σκληρή μάχη επικράτησε με 58-56 της Ολυμπιάδας και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με καλάθι του Κάψαλου ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 58-56.

Η 4η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Τρίτη με το Προμηθέας 2014-Αραχωβιτικά/Ακταίο.