Τετάρτη 25 Οκτ 2017
Ψυχαρα ο ΦΑΕΘΩΝ

Ψυχάρα ο Φαέθων Γέφυρα στην παράταση 60-62 την ΝΕΠ

Στο πιο κομβικό ματς ο Φαέθων Γέφυρα Αντιρρίου στάθηκε στο ύψος του και σημείωσε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη για την 3η αγωνιστική επί της ΝΕΠ στην παραταση με 60-62.

Οι παίκτες του Θάνου Ζάκκα αν και έμειναν στο 34΄ πίσω ακόμα και 8 πόντους δε λύγισαν, επέδειξαν καθαρό μυαλό και σε συνδυασμό με την αλλαγή άμυνας, υποχρέωσαν την πολυ μαχητική ΝΕΠ σε ήττα. Ο αγώνας εξελίχτηκε σε ακατάλληλος για καρδιακούς......Ο Παππάς με δυο βολές οδήγησε το ματς στην παράταση απαντώντας στο τρίποντο Αποστολόπουλου 24'' από το τέλος, ενώ στην παράταση ένα μεγάλο τρίποντο από τον Σταϊκο οδήγησε στο συν 5 τους Αντιρριώτες 62-57 όπου έμεινε αναπάντητο μέχρι το φινάλε από την Πατρινή ομάδα. Κορυφαίοι των "πρασίνων" ήσαν οι Σταϊκος και Μάρκος ενω σημαντική η εμπειρία των Παππα και Κατσούδα.

Διαιτητες: Καρακάσης-Λάμπος. Τα 10λεπτα: 21-13, 35-36, 51-46, 57-57, 60-62.

ΝΕΠ (Στρατίκης): Παναγιωτόπουλος 17(1), Μπαμπούνης, Αποστολόπουλος 18 (3), Κουλούρης, Κωστόπουλος 5, Θεοχάρης 2, Φάλαρης, Σπυριδωνίδης 5 (1), Ταμβάκης 2, Παγώνης 7, Ανδρουτσόπουλος 4.

ΦΑΕΘΩΝ ΓΕΦΥΡΑ (Ζάκκας): Κατσούδας 3, Μαργαρίτης 5, Σταικος 14 (4), Σολδάτος 2, Σπανός, Ορφανός 6, Κολοβός, Μάρκος 15 (2), Γιαννακόπουλος 5 (1), Τουβάκης, Παππας 12.

Επόμενο ματς για το Φαέθων Γέφυρα Αντιρρίου είναι με τον Πήγασο την επόμενη Τεταρτη 1/11 στο Αντιρριο