Κυριακή 17 Δεκ 2017
Πρεμιέρα με το δεξί για την ομάδα νέων της Παναχαϊκης

Με το δεξί ξεκίνησε τη σεζόν η ομάδα νεων της Παναχαικης η οποία επικράτησε εύκολα με 3-0 του Εργοτέλη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Νέων της Football League και έδειξε από την 1η κιόλας αγωνιστική ότι θα είναι από τις δυνατές ομάδες της διοργάνωσης.

Οι ποδοσφαιριστές του Φώτη Παπαπαναγή προσπάθησαν από την αρχή να βρουν ρυθμό κάτι που ωστόσο δεν ήταν εύκολο γιατί ο Εργοτέλης έκλεινε τους χώρους, ενώ δυσκόλευε την προσπάθεια και η δυνατή βροχή.

Στο 24′ ο Μαστραντωνάκης άνοιξε το σκορ έπειτα από ενέργεια του Μασούρα. Στο 38′ πάλι ο Μασούρας έδωσε έτοιμο γκολ στον Κοντό που έκανε το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι δραματικά και οι “κοκκινόμαυροι” πέτυχαν ένα ακόμα γκολ. Στο 78′ ο Κωνσταντακόπουλος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Μαστραντωνάκης για το τελικό 3-0.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γεγονός πως οι δυο αντίπαλοι εμφανίστηκαν με διαφορετικές φανέλες στο δεύτερο ημίχρονο λογω… βροχής! Για την Παναχαϊκή η «μαύρη» αντικατέστησε τη «ριγωτή» , ενώ η ομάδα του Ηρακλείου αγωνίστηκε με «μπλε» φανέλες, αν και στο πρώτο ημίχρονο έπαιζε με τις κλασσικές «κιτρινόμαυρες».

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαπαναγής) : Μπαμπούνης, Στανής (Τσερικλός), Μπούτιβας (Χριστόπουλος Α.), Καρμακόλιας, Αμπάρα, Κωνσταντακόπουλος, Κοντός (Σκιαδαρέσης), Σταυρόπουλος, Βασάρας (Βαρσαμίδης), Μαστραντωνάκης, Μασούρας (Νικόπουλος)