Τρίτη 15 Ιούν 2021
ΙΟΠ "  Θρίαμβος με 12 προκρίσεις

12 αθλητές-τριες του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Πατρών
στην Πρόκριση Εθνικών Ομάδων

Στην Πανελλήνια Πρόκριση της εθνικής ομάδας 2021 για τις κατηγορίες Optimist και Laser 4.7, με διοργανωτή τον Ολυμπιακό, πήραν μέρος 12 αθλητές -τριες του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Πατρών.
Οι αθλητές και οι αθλήτριες μας προκρίθηκαν από το Περιφερειακό Πρωτάθλημα. Στην κατηγορία Optimist συμμετείχαν 150 αγόρια και κορίτσια και στα Laser 4.7 92 αθλητές και αθλήτριες.
Στα Laser 4.7, τα 10 πρώτα αγόρια και τα 10 πρώτα κορίτσια θα αποτελέσουν την εθνική ομάδα.
Ο αθλητής μας Γεωργόπουλος Νικόλας πλησίασε την ένταξή του στην εθνική ομάδα, καθώς κατέλαβε τη 15η θέση στα αγόρια και 21η γενική.
Στην κατηγορία Optimist, οι 5 πρώτοι στην κατάταξη θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην Garda της Ιταλίας και οι επόμενοι 7 (οι 4 πρέπει να είναι του ίδιου φύλου) θα τρέξουν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην Ισπανία.
Όλοι οι αθλητές του Ομίλου μας κατέλαβαν υψηλές θέσεις στην τελική βαθμολογία. Συμμετείχαν οι:
Κατηγορία Optimist
Δούσκα Όλγα (πρώτη από την Περιφέρεια Νοτίου Ελλάδας)