Δευτέρα 25 Ιούν 2018
Σε κλειστό κλαμπ Προμηθέας, ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός και Άρης

Μόλις τέσσερις ομάδες, την τελευταία δεκαετία, έχουν καταφέρει να δουν και τα τρία ανδρικά αγωνιστικά τμήματά τους στην πρώτη τετράδα των πρωταθλημάτων που πήραν μέρος.

Ο Προμηθέας Πατρών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο 45ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων, στο Αγρίνιο, κι έγραψε ιστορία. Μεταξύ άλλων, μπήκε στο κλειστό κλαμπ μαζί με τον ΠΑΟΚ, τον Παναθηναϊκό και τον Άρη που είδαν τόσο την ανδρική ομάδα όσο και τα τμήματα Παίδων και Εφήβων να πλασάρονται στις πρώτες τέσσερις θέσεις στα αντίστοιχα πρωταθλήματά τους τα τελευταία δέκα χρόνια.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά τερμάτισαν στην τέταρτη θέση στο φετινό πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Basket League, με τους Έφηβους να κατακτούν το ασημένιο μετάλλιο στο 45ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που φιλοξενήθηκε στη Χερσόνησο Κρήτης και τους Παίδες να βγαίνουν τρίτοι στην αντίστοιχη διοργάνωση της ηλικίας τους, στο Αγρίνιο.

Το 2015 ο ΠΑΟΚ πλασαρίστηκε στην τρίτη θέση σε επίπεδο Ανδρών, όπως και στους Έφηβους και τους Παίδες.

Το 2012 ο Παναθηναϊκός έμεινε δεύτερος στο πρωτάθλημα του ΕΣΑΚΕ, αλλά κατέκτησε την πρώτη θέση στους Έφηβους, ενώ επίσης δεύτερος ήταν στους Παίδες.

Το 2011 ο Άρης τερμάτισε τέταρτος στο ελληνικό πρωτάθλημα, οι μικρότερες ομάδες του όμως σάρωσαν, καθώς πρωταθλητές Ελλάδας αναδείχθηκαν τόσο οι Παίδες όσο και οι Έφηβοι.