Τετάρτη 09 Μάι 2018
Κ17: Πρωταθλητής στην ρουλέτα των πέναλτι ο Ολυμπιακός, 5-4 τον Παναθηναϊκό
Κ17: Πρωταθλητής στην ρουλέτα των πέναλτι ο Ολυμπιακός, 5-4 τον ΠαναθηναϊκόΚ17: Πρωταθλητής στην ρουλέτα των πέναλτι ο Ολυμπιακός, 5-4 τον ΠαναθηναϊκόΚ17: Πρωταθλητής στην ρουλέτα των πέναλτι ο Ολυμπιακός, 5-4 τον ΠαναθηναϊκόΚ17: Πρωταθλητής στην ρουλέτα των πέναλτι ο Ολυμπιακός, 5-4 τον Παναθηναϊκό

Σε έναν όμορφο τελικό στο Αγρίνιο ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό οι "ερυθρόλευκοι" ήταν πιο τυχεροί στην διαδικασία των πέναλτι, επικράτησαν με 4-3, και έφτασαν στην κατάκτηση του τίτλου μετά το ισόπαλο 1-1 στην παράταση.

Το εύστοχο πέναλτι του Γκοτζαμανίδη στην ρουλέτα των πέναλτι έδωσε τον τίτλο στο πρωτάθλημα Εφήβων στον Ολυμπιακό που επικράτησε με 4-3 του Παναθηναϊκού και ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε λήξει χωρίς γκολ και η παράταση με το ισόπαλο 1-1.

Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι και εκεί ο πιο τυχερός Ολυμπιακός που είδε τους Μαρτίνη, Φέκκα, Κοτσιανούλη και Γκοτζαμανίδη να ευστοχούν και μόνο τον Μπουλλάρι να αστοχεί (μπλόκαρε ο Χατζηγιαννάκης) κέρδισε τον Παναθηναϊκό που είχε δυο χαμένα πέναλτι με τους Μαυρουδή (το έπιασε ο Καραργύρης) και Σαντικάι (το έστειλε έξω) ενώ ευστόχησαν οι Ηλιάδης, Ζαγαρίτης και Ντοματάς.

Ο Ολυμπιακός έφτασε έτσι στην πέμπτη κατάκτηση πρωταθλήματος σε επίπεδο εφήβων και φυσικά είναι ο πολυνίκης στις κατακτήσεις. Ένα τρόπαιο που πανηγυρίστηκε έξαλλα με τη λήξη του ματς και με τους παίκτες των "ερυθρολεύκων" να σηκώνουν στον ουρανό τον προπονητή τους Τάσο Θέο.

ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά προσεχτικά στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να έχει περισσότερο αμυντικούς προσανατολισμούς και τον Παναθηναϊκό να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το πρώτο καλό σουτ στο ματς ήρθε όμως από τους "ερυθρόλευκους" και συγκεκριμένα τον Φέκκα στο 12' με τον Χατζηγιαννάκη να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα.

Στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Βαγιανίδης με ωραία ενέργεια από τα δεξιά πέρασε τη μπάλα στον Σερπέζη που την πάτησε για τον Σαμαρά. Αυτός σούταρε και ο Καραργύρης με εντυπωσιακή επέμβαση απομάκρυνε και στη συνέχεια ο Σερπέζης από κοντά σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Οι τυπικά γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 20' όταν μετά από κόρνερ η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν έδιωξε σωστά με τον Μπουλλάρι να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να σουτάρει από κοντά έξω.

Οι "πράσινοι" είχαν μια ακόμα κλασική φάση στο 26' όταν ο Αλεξανδρόπουλος άνοιξε ωραία δεξιά στον Σαμαρά που έκανε τη σέντρα προς τον Σερπέζη ο οποίος πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά και την έστειλε λίγο πάνω από την εστία του Καραργύρη.

Το πρώτο 45λεπτο έκλεισε με ακόμα μια καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό όταν σε εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά του Αθανασακόπουλου ο Μαυρουδής δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες τόσο σε πρόσωπα όσο και σε διάταξη με τους δυο προπονητές να είναι ικανοποιημένοι απ' όσα είχαν δει. Ούτε η εικόνα άλλαξε με το "τριφύλλι" να έχει την υπεροχή και τον Ολυμπιακό να περιμένει.

ΔΟΚΑΡΙ Ο ΤΖΑΒΙΔΑΣ

Οι "πράσινοι" μάλιστα έφτασαν κοντά στο γκολ στο 65' όταν σε σέντρα από τα δεξιά ο Τζαβίδας έκανε τη κίνηση και το πλασέ με τη μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Καραργύρη.

Οι παίκτες του Τάσου Θέου απάντησαν στο 67' όταν σε γύρισμα από τα δεξιά ο Μπουλλάρι υποδέχτηκε όμορφα τη μπάλα, έκανε και το πλασέ αλλά ο Χατζηγιαννάκης μπλόκαρε σταθερά.

Ο Παναθηναϊκός είχε μια ακόμα κλασική ευκαιρία στο 80' όταν ο Ηλιάδης βρέθηκε σε θέση βολής έξω από την περιοχή, επιχείρησε και το σουτ και ο Καραργύρης εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ. Στο 83' ήταν σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει με σουτ του Μπουλλάρι το οποίο μπλόκαρε ο Χατζηγιαννάκης. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το 90' της αναμέτρησης και έτσι το ματς ανάμεσα στις δυο ομάδες οδηγήθηκε στην παράταση.

ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Παρά την κούραση και των εικοσιδύο ποδοσφαιριστών και στα τριάντα λεπτά της παράτασης οι δυο ομάδες έδωσαν ότι είχαν και δεν είχαν για να φτάσουν στη νίκη. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει πρώτος το σκορ στο 97' μετά από ωραία ενέργεια του Ζαγαρίτη και πάσα προς τον Αθανασακόπουλο που πλάσαρε από κοντά.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια τα έπαιξε όλα για όλα ενώ και ο Παναθηναϊκός δείχνοντας να μένει από δυνάμεις οπισθοχώρησε. Έτσι οι "ερυθρόλευκοι" που πίεσαν στο δεύτερο μέρος της παράτασης κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πλασέ του Μπουλλάρι από το ύψος της μικρής περιοχής στο 118'.