Σάββατο 18 Ιούν 2022
3ο  παγκόσμιο μετάλλιο ο Μιχαλεντζάκης (2ος στα 200μ. μικτής ατομικής), «χάλκινος» ο Καρυπίδης στα 50μ. ύπτοι

H συλλογή μεταλλίων για την ελληνική κολύμβηση στη Μαδέιρα, συνεχίστηκε και σήμερα, 6η και προτελευταία ημέρα των αγώνων. Πρωταγωνιστές ήταν ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης, ο οποίος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. μικτής ατομικής SM8, αλλά και ο Δημήτρης Καρυπίδης που πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο S1. Πλέον η Ελλάδα μετράει επτά μετάλλια στην κορυφαία διοργάνωση της κολύμβησης μέσα στο 2022, τρία εκ των οποίων χρυσά.

Ο Μιχαλεντζάκης, εμπλούτισε την παγκόσμια συλλογή του, με το όγδοο κατά σειρά μετάλλιο και δεύτερο ασημένιο. Παρά την υπερπροσπάθεια στο ελεύθερο, στο τέταρτο και τελευταίο σκέλος της κούρσας, στάθηκε αδύνατο να καλύψει τη διαφορά από τον Αμερικανό Γκρίσγουλντ, με αποτέλεσμα να πάρει την δεύτερη θέση με επίδοση 2:28.34 (2:26.20 ο αθλητής των ΗΠΑ). Τον Εβρίτη «χρυσό» Παραολυμπιονίκη του Ρίο, στηρίζει ο Όμιλος ΥΓΕΙΑ.

Λίγα 24ωρα μετά το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο, ο Δημήτρης Καρυπίδης πανηγύρισε για λογαριασμό της Ελλάδας και το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο S1. Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος είχε στη συλλογή του δύο παγκόσμια μετάλλια από τη διοργάνωση του 2017 στο Μέξικο Σίτι, ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 1:26.73.

Πανελλήνιο ρεκόρ στα 200μ. ελεύθερο S5 σημείωσε ο Αλέξανδρος Λεργιός. Ο Έλληνας πρωταθλητής στον τελικό του αγωνίσματος, όπου κατέλαβε την 6η θέση, είχε επίδοση 2:58.64, ενώ στον πρωϊνό προκριματικό, ο χρόνος του ήταν 3:02.33. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο ίδιος με 2:59.68 από τον Ιούνιο του 2021 στο Βερολίνο.