Τρίτη 10 Ιούλ 2018
Η Γαλλία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, 1-0 το Βέλγιο
Η Γαλλία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, 1-0 το ΒέλγιοΗ Γαλλία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, 1-0 το Βέλγιο

Χρυσός σκόρερ ο Ουμτιτί

ο εισιτήριο για το μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου εξασφάλισε η Γαλλία, που στον πρώτο ημιτελικό επικράτησε με 1-0 του Βελγίου.

Μετά από ένα συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο, με πολλές φάσεις και για τις δύο ομάδες, αλλά χωρίς τέρματα, το γκολ ήρθε τελικά για τους Γάλλους από στημένη φάση: στο 51’ ο Γκριεζμάν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ουμτιτί πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά με κεφαλιά.

Οι μουδιασμένοι Βέλγοι κινδύνεψαν να δεχτούν και δεύτερο γκολ, με τους Γάλλους να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες, όμως σταδιακά κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και απείλησαν με την κεφαλιά του Φελαϊνί που πέρασε λίγο άουτ στο 65’ και με τον Βίτσελ στο 81’, με τον Γιορίς να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του. Από την άλλη, οι Γάλλοι έχασαν καλές ευκαιρίες στις καθυστερήσεις για ένα δεύτερο γκολ.

Ωστόσο, το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, στέλνοντας τους Γάλλους στον πρώτο τους τελικό από το 2006, όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα σε Αγγλία και Κροατία.