Τρίτη 19 Ιούν 2018
Τυνησία – Αγγλία 1-2

Με λυτρωτή και δις σκόρερ τον κάπτεν της, Χάρι Κέιν η Αγγλία πήρε, έστω και στο 90’+1 τη νίκη με 2-1 κόντρα στην παραλίγο ζημιάρα Τυνησία * Δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο τα «λιοντάρια»

Όχι δεν είναι τόσο επιπόλαια πια τα «λιοντάρια»… Μπορεί η Αγγλία να είναι μια ομάδα με πάρα πολλούς νεαρούς παίκτες, αλλά έχει τον τρόπο της και βασικά δείχνει πως διαθέτει τον κλασικό σέντερ φορ, που μπορεί να την ξελασπώσει ανά πάσα στιγμή. Και αυτός δεν είναι άλλος από τον αρχηγό της τον Χάρι Κέιν!

Ο 25χρονος επιθετικός της Τότεναμ έδρασε και έλαμψε το βράδυ της Δευτέρας (18/6) στο «Βόλγκογκραντ Αρένα», καθώς με δύο δικά του τέρματα η Αγγλία κατάφερε να αποφύγει τη γκέλα και να πάρει τελικά την πολύτιμη νίκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με 2-1 επί της Τυνησίας στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου της τελικής φάσης του Μουντιάλ.

Και η αλήθεια είναι ότι η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ άξιζε να πάρει το τρίποντο και να πιάσει στην κορυφή του γκρουπ το Βέλγιο, που επικράτησε σχετικά εύκολα νωρίτερα με 3-0 του Παναμά… Γιατί η Αγγλία ισοφαρίστηκε κόντρα στη ροή του ματς στο καλό της πρώτο ημίχρονο, όταν κάλλιστα θα μπορούσε να έχει καθαρίσει από νωρίς το ματς.

Ωστόσο, η Τυνησία, που είχε σκοράρει κόντρα στην ροή του ματς παραλίγο να κάνει τη ζημιά κρατώντας μέχρι το 90’ το μέχρι εκείνη τη στιγμή 1-1. Παρόλα αυτά αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη και έστω και με άγχος η Αγγλία πήρε αυτό που ήθελε, αφού δόξα τω Θεώ για τους οπαδούς της έχει αρχηγό.

Δύο διαφορετικά ματς ανά ημίχρονο…

Η Αγγλία μπήκε με τρομερή όρεξη μέσα στο γήπεδο. Είχε ενθουσιασμό στο παιχνίδι της στα πρώτα λεπτά και το γκολ δεν άργησε να έρθει για να την επιβραβεύσει. Στο 11’ Κέιν με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ και έβγαλε (προς στιγμήν) το άγχος…

Τα «λιοντάρια» μετά το 1-0 υπέρ τους κάπως χαλάρωσαν, αλλά δεν απειλήθηκαν κιόλας… Παρόλα αυτά, όμως, βρέθηκαν από το πουθενά στα ζόρια. Ένα κακό και άτσαλο διώξιμο του Γουόκερ, ο οποίος χτύπησε κατά λάθος στο πρόσωπο τον Σλιτί, που έπεσε, έστειλε τους Τυνήσιους στη βούλα του πέναλτι με τον Σασί να βρίσκει δίχτυα (αν και Πίκφορντ έπεσε σωστά) στο 36’!

Το 1-1 όμως, ήταν πέρα ως πέρα πλασματικό, καθώς η Αγγλία μέχρι το φινάλε του α’ ημιχρόνου μέτρησε δύο δοκάρια! Αρχικά στο 39’ σε διώξιμο με το κεφάλι του Φ. Μπεν Γιουσέφ, μετά από φάση διαρκείας των Άγγλων και εν συνεχεία στο 44’ με τον Λίνγκαρντ.

Το δεύτερο μισό του ματς, όμως, ήταν τελείως διαφορετικό… Τα «λιοντάρια» είχαν μεν την κυκλοφορία, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν με αξιώσεις πλέον την αντίπαλη περιοχή.

Η ορμή και η φρεσκάδα σταδιακά έφυγαν και η κατάσταση κάπως βελτιώθηκε με τις καθυστερημένες αλλαγές του Σάουθγκεϊτ, αλλά χωρίς να έρχεται το πολυπόθητο δεύτερο γκολ… Και εκεί ακριβώς, που φαινόταν ότι θα συμβεί μια από τα ίδια στις εκπλήξεις πολλών φαβορί στο ξεκίνημα του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας 2018 ο Κέιν έκανε τη δουλειά του. Κεφαλιά του Κέιν και 2-1 στο 90’+1!

Έτσι, η Αγγλία κέρδισε ξανά σε Μουντιάλ μετά το 2010 και ελπίζει σε μια συνέχεια μακριά από ό,τι μας έχει συνηθίσει εδώ και δεκαετίες, να φεύγει με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο από τη διοργάνωση νωρίς…

Στους διακριθέντες, πέρα τον πρωταγωνιστή Κέιν και ο Τρίπιερ με σταθερή απόδοση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Από τους ηττημένους -που αναγκάστηκαν να χάσουν στο 16’ τον βασικό τους τερματοφύλακα λόγω τραυματισμού- μακράν καλύτερος ήταν ο Σραρφί.

Δικαιούται να φωνάζει για πέναλτι στη φάση πρώτου δοκαριού η Αγγλία όταν ο Σασί έσπρωξε τον Κέιν…

Δεν έλειψαν τα λάθη από τον διαιτητή Βιλμάρ Ρολντάν (Κολομβία), ενώ το ίδιο ισχύει και για τους βοηθούς Αλεξάντερ Γκουζμάν (Κολομβία, Κρίστιαν Ντε λα Κρουζ (Κολομβία).

Κίτρινες: 35’ Γουόκερ

ΤΥΝΗΣΙΑ (Ναμπίλ Μααλούλ): Χασέν (16’ λ.τρ. Μπεν Μουσταφά), Μπρον, Σ. Μπεν Γιουσέφ, Μεριά, Μααλούλ, Φ. Μπεν Γιουσέφ, Σκιρί, Σασί, Μπαντρί, Σραρφί (85’ Καλιφά), Σλιτί (74’ Μπεν Αμόρ).

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Χέντερσον, Τρίπιερ, Λίνγκαρντ (90’+2 Ντάιερ), Άλι (80’ Λόφτους-Τσικ), Γιάνγκ, Κέιν, Στέρλινγκ (68’ Ράσφορντ).