Σάββατο 16 Ιούν 2018
ΓΑΛΛΙΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 2-1
ΓΑΛΛΙΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 2-1ΓΑΛΛΙΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 2-1

Νίκη με 2-1 για τους Γάλλους κόντρα στους Αυστραλούς

Κακή εικόνα, αλλά θετικό αποτέλεσμα για τους τρικολόρ, πάλεψαν τα «καγκουρό» με τον τρόπο τους… Η Γαλλία προηγήθηκε στο 58' με πέναλτι που δόθηκε μέσω VAR κι αφού ισοφαρίστηκε με νέο πέναλτι στο 61', πήρε την αγχωτική νίκη με το γκολ του Πογκμπά που μέτρησε με... υπόδειξη του goal line technology

Νίκη από το... μέλλον και με πολύ άγχος για την Γαλλία, που τα βρήκε σκούρα κόντρα στους μαχητικούς Αυστραλούς και χρειάστηκε τη βοήθεια της τεχνολογίας για να πάρει το τρίποντο στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου.

Οι τρικολόρ μπήκαν φουριόζοι στο ματς, στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν αναγκάσει τον γκολκίπερ της Αυστραλίας σε τέσσερις επεμβάσεις, αλλά από το 25' και μετά τα "καγκουρό" ισορρόπησαν, έκλεισαν τους διαδρόμους και δεν απειλήθηκαν σχεδον καθόλου.

Κι αυτή η εικόνα υπήρχε μέχρι το 55' όταν και προέκυψε η φάση με τον Γκριεζμάν, όπου ο διαιτητής αρχικά έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, αλλά μετά το VAR έδειξε ανατροπή με τον Γκριεζμάν να ανοίγει το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα ο Ουμτιτί έκανε δώρο το πέναλτι στην Αυστραλία με τον Γέντινεκ να ισοφαρίζει κι ενώ η Γαλλία έμοιαζε να έχει κολλήσει, στο 81' ο Πογκμπά με σουτ μετά από κόντρα, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και μέσα από τη γραμμή (όπως έδειξε το goal line technology) διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.