Τετάρτη 01 Μάι 2019
Πρόσω ολοταχώς για τελικό ο «Αίαντας»!

Σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τον Άγιαξ, μετά το διπλό (0-1) επί της Τότεναμ στον πρώτο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ * Είχαν και δοκάρι οι φιλοξενούμενοι

Ακόμη ένα «σπίτι» έκλεισε το βράδυ της Τρίτης του Πάσχα (30/4) ο Άγιαξ ο οποίος μετά την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης και της Γιουβέντους άλωσε και αυτή της Τότεναμ… Ο «Αίαντας» επικράτησε με 0-1 και είναι το μεγάλο φαβορί για πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Τεν Χαχ ήταν ανώτερη σε ολή τη διάρκεια του πρώτου ημιτελικού του Λονδίνου, πήρε δίκαια τη νίκη και πλέον καλείται να την υπερασπιστεί στον επαναλαπτικό της8ης Μαΐου.

Από την πλευρά τους οι Λονδρέζοι,παρουσιάστηαν κατώτεροι των περιστάσεων και πέραν από κάποια ξεσπάσματα δεν απείλησαν ουσιαστικά. Βέβαια, έχουν το ελαφρυντικό ότι παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Κέιν και τον τιμωρημένο Σον.

Η Τότεναμ μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα ωστόσο σιγά, σιγά οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα και στο 15′ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ, με τον Φαν Ντε Μπέικ να μετατρέπει σε γκολ την ασίστ του Ζίγεχ. Οι παίκτες του Τεν Χαν συνέχισαν να είναι να έχουν την υπεροχή και στο 24′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Γιορίς εξουδετέρωσε το πλασέ του Φαν Ντε Μπέικ. Στο φιναλε του πρώτου ημιχρόνου, οι Λονδρέζοι έγιναν πιο επιθετικοί και στις καθυστερήσεις του απείλησαν με τους Αλντερβάιρελντ και Σισοκό.

Από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και μέχρι το 60′ ο Άγιαξ περιορίστηκε σε έναν παθητικό ρόλο, δίνοντας χώρο στους «σπερς» οι οποίοι είχαν δύο καλές στιγμές με τον Ντέλε Άλι (50′, 56′). Στη συνέχεια και με την είσοδο του Μαζραουί στον αγωνιστικό χώρο, ο Άγιαξ ανέβηκε, πρέσαρε ψηλά και «άγγιξε» το δεύτερο γκολ στο 78′ με το δοκάρι του Νέρες. Στα λεπτά που απέμεναν οι γηπεδούχοι πίεσαν αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη φάση καθώς οι Ολλανδοί αμύνονταν υποδειγματικά, κρατώντας μέχρι το φινάλε το υπέρ τους 0-1.

Διαιτητής ήταν ο Ισπανός Αντόνιο Ματέου Λαόθ, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Πάου Θεμπριάν Ντεβίς και Ρομπέρτο ντελ Παλομάρ (Ισπανία). Τέταρτος ήταν ο επίσης Ισπανός Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγιένκο.

Κίτρινες:30′ Ταλιαφίκο, 63′ Φέλτμαν

ΤΟΤΕΝΑΜ(Μαουρίτσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Ρόουζ(80′ Ντέιβις), Βερτόχεν(λ.τρ. 39′ Σισοκό), Αλντερβάιρελντ, Τρίπιερ(80′ Φόιτ), Σάντσες, Γουανιάμα, Έρικσεν,Ντέλε Άλι, ΛόυκαςΜόουρα, Γιορέντε.

ΑΓΙΑΞ(Έρικ Τεν Χαγκ):Ονάνα, Ταλιαφίκο, Μπλιντ, Ντε Λιχτ, Φέλτμαν, Φαν ΝτεΜπέικ, Ντε Γιονγκ, Σένε(65′ Μαζραουί), Ζίγεχ (87′ Χούντελαρ), Νέρες, Τάντιτς.