Κυριακή 17 Φεβ 2019
Σοκ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» για τη Ρεάλ και στο -9 από την κορυφή

Η Χιρόνα επικράτησε 2-1 με ανατροπή μέσα σε δέκα λεπτά * Και δύο δοκάρια οι φιλοξενούμενοι * Αποβλήθηκε ο Ράμος

«Κηδεία» μέσα στο... σπίτι της. Αν και προηγήθηκε, η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε τελικά 2-1 από τη Χιρόνα την Κυριακή (17/2) στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και έμεινε στο -9 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Μάλιστα, η ανατροπή έγινε μέσα σε 10 λεπτά, με τη «Βασίλισσα» να χάνει και τον Σέρχιο Ράμος από το επόμενο ματς με τη Λεβάντε, καθώς αποβλήθηκε στο 90' με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Κασεμίρο άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, με τη Χιρόνα, όμως, να μην πτοείται. Στο 64' είχε δοκάρι με τον Στουάνι, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Σέρχιο Ράμος έκανε χέρι και ο Στουάνι που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι δεν αστόχησε.

Το γκολ έδωσε φτερά στους φιλοξενούμενους που είχαν και δεύτερο δοκάρι με τον Πόρτου στο 71' και στο 75' ήρθε η ολική ανατροπή, με τον Λοσάνο να κάνει από πλάγια θέση το πλασέ, τον Κουρτουά να αποκρούει, αλλά τον Πόρτου να παίρνει το... ριμπάουντ και να διαμορφώνει με κεφαλιά το τελικό 2-1.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Οντριοθόλα, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κρόος, Κασεμίρο, Θεμπάγιος (74' Μαριάνο), Βάσκεθ (58' Βινίσιους), Μπενζεμά, Ασένσιο (66' Μπέιλ).

XΙΡΟΝΑ: Μπόνο, Ραμάλιο, Αλκαλά, Χουάνπε, Πέδρο Πόρο (46' Λοσάνο), Πέρε Πονς (46' Άλεξ Γκαρθία), Ντάγκλας Λουίζ, Γκρανέλ, Ραούλ Γκαρθία, Στουάνι, Πόρτου (84' Βάλερι).

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

Παρασκευή (15/2)

Έιμπαρ - Χετάφε 2-2 (67' πέν., 80' Σάρλες - 37' Μάτα, 52' Φουλκιέ)

Σάββατο (16/2)

Θέλτα - Λεβάντε 1-4 (88’ πεν. Μέντεθ - 20’, 62’ Μοράλες, 40’ Κόκε, 89’ Μαγιοράλ)