Πέμπτη 22 Νοέ 2018
Μεγάλο διπλό για τον ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» κέρδισαν για το Τσάμπιονς Λιγκ την Τενερίφη με 66-65

Την τέταρτη σερί νίκη του στον 2o όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε ο ΠΑΟΚ το βράδυ της Τετάρτης (21/11) και ήταν και πολύ σημαντική, αφού επετεύχθη μέσα στην έδρα της ισχυρής Τενερίφης με 66-65.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -1 (33-32), ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχαν αποκτήσει προβάδισμα έξι πόντων (42-48).

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε σπουδαίο ντέρμπι και τελικά ο εκπληκτικός Χρυσικόπουλος (πρώτος σκόρερ με 24 πόντους) χάρισε το διπλό στους «ασπρόμαυρους» με καλάθι 23 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Εν συνεχεία, οι Θεσσαλονικείς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στην τελευταία επίθεση των Ισπανών, πήραν το ροζ φύλλο και μετρούν ρεκόρ 4-3 στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 33-32, 42-48, 65-66

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Αμπρομάιτις 3 (1), Μπεϊράν 9 (3), Άιβερσον 5, ΜακΦάντεν 10 (2), Στάιγκερ 6 (2), Μπάσας 3 (1), Μπρουσίνο 10 (2), Ζιλέ 3 (1), Νιανγκ, Σάιθ 15, Σαν Μιγκέλ 1.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 24 (6), Γκάρετ 4, Γκος 5 (1), Τζόουνς, Τέπιτς 2, Αθηναίου 3 (1), Χάτσερ 5 (1), Κόνιαρης 8 (2), Μορέιρα 12, Πόουπ, Σχίζας, Ζάρας 3 (1).