Κυριακή 11 Νοέ 2018
Αντίπαλος του Ολυμπιακού ταπείνωσε την Μπαρτσελόνα! Μεγάλο κάζο στη Βαρκελώνη

Το «μπαμ» της δωδέκατης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος έκανε η Μπέτις. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League σόκαρε την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νόου», επικρατώντας των Καταλανών με 4-3.

Η Μπέτις πανηγύρισε την πρώτη νίκη της επί των «μπλαουγκράνα» μετά το 2008 και την πρώτη της στην έδρα των Καταλανών από το 1998, βάζοντας φωτιά στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Φίρπο έκανε το 0-1 στο 20′, με τον Χοακίν να γράφει στο 34′ το 0-2, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημίχρονου. Ο Μέσι με πέναλτι στο 68′ μείωσε σε 1-2, αλλά ο Λο Σέλσο στο 71′  έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων στην Μπέτις για το 1-3. Ο Αρτούρο Βιδάλ μείωσε σε 2-3 στο 79ο λεπτό, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ήρθε η αποβολή του Ράκιτιτς. Ο Κανάλες στο 83′  έγραψε το 2-4, για να μειώσει ο Μέσι στις καθυστερήσεις, σε ένα γκολ που μέτρησε με τη βοήθεια του VAR.