Loading...
Παρασκευή 31 Αύγ 2018
Με μεγαθήρια, αλλά και ελπίδες Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ
Κλίκ για μεγέθυνση

Πιο δύσκολα τα πράγματα για τους Πειραιώτες που θα αντιμετωπίσουν Μίλαν, Μπέτις και Ντουντελάνζ στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ * Κόντρα σε Τσέλσι, ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και Βίντι οι Θεσσαλονικείς

Μπορεί Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ να συμμετέχουν στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, αλλά οι όμιλοι στους οποίους κληρώθηκαν την Παρασκευή (31/8) έχουν... άρωμα Τσάμπιονς Λιγκ. 

Η κληρωτίδα στάθηκε λίγο πιο... σκληρή με τον Ολυμπιακό, καθώς έφερε στον δρόμο του στον 6ο όμιλο τη Μίλαν, η οποία, βέβαια, τα τελευταία χρόνια δεν θυμίζει ιδιαίτερα τη θρυλική ομάδα του παρελθόντος και μένει να φανεί σε τι κατάσταση θα είναι. 

Επίσης, οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να αντιμετωπίσουν την ισπανική Μπέτις που σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται εύκολη αντίπαλος, καθώς και την... πρωτάρα Ντουντελάνζ από το Λουξεμβούργο. 

Όσον αφορά τον ΠΑΟΚ, έχει και αυτός το ικό του... μεγαθήριο στον 12ο όμιλο, όπου επικεφαλής κληρώθηκε η Τσέλσι. 

Το άλλο εμπόδιο είναι η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ από τη Λευκορωσία και σε ένα... περίεργο παιχνίδι της τύχης ο όμιλος ολοκληρώθηκε με την ουγγρική Βίντι, την οποία απέκλεισε η ΑΕΚ για να μπει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ! 

Κι αυτό μερικές ώρες αφού ο αντίπαλος που άφησε εκτός ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης τους Θεσσαλονικείς, η Μπενφίκα, βρέθηκε στο γκρουπ της Ένωσης στα... αστέρια! 

Οι ημερομηνίες των έξι αγωνιστικών:

 

1η αγωνιστική: 20 Σεπτεμβρίου

 

2η αγωνιστική: 4 Οκτωβρίου

 

3η αγωνιστική: 25 Οκτωβρίου

 

4η αγωνιστική: 8 Νοεμβρίου

 

5η αγωνιστική: 29 Νοεμβρίου

 

6η αγωνιστική: 13 Δεκεμβρίου

 

Αναλυτικά οι 12 όμιλοι:

 

1oς όμιλος

 

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Γερμανία)

 

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)

 

Ζυρίχη (Ελβετία)

 

ΑΕΚ Λάρνακα (Κύπρος)

 

2ος όμιλος

 

Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία)

 

Σέλτικ (Σκωτία)

 

Λειψία (Γερμανία)

 

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)

 

3ος όμιλος

 

Ζενίτ (Ρωσία)

 

Κοπεγχάγη (Δανία)

 

Μπορντό (Γαλλία)

 

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)

 

4oς όμιλος

 

Άντερλεχτ (Βέλγιο)

 

Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)

 

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Κροατία)

 

Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)

 

5ος όμιλος

 

Άρσεναλ (Αγλία)

 

Σπόρτινγκ (Πορτογαλία)

 

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)

 

Βόρσκλα (Πολωνία)

 

6ος όμιλος

 

Ολυμπιακός (Ελλάδα)

 

Μίλαν (Ιταλία)

 

Μπέτις (Ισπανία)

 

Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)

 

7ος όμιλος

 

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)

 

Ραπίντ (Αυστρία)

 

Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)

 

Ρέιντζερς (Σκωτία)

 

8ος όμιλος

 

Λάτσιο (Ιταλία)

 

Μαρσέιγ (Γαλλία)

 

Άιντραχτ (Γερμανία)

 

Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

 

9ος όμιλος

 

Μπεσίκτας (Τουρκία)

 

Γκενκ (Βέλγιο)

 

Μάλμε (Σουηδία)

 

Σάρσμποργκ (Νορβηγία)

 

10ος όμιλος

 

Σεβίλλη (Ισπανία)

 

Κρασνοντάρ (Ρωσία)

 

Σταντάρ (Βέλγιο)

 

Ακχισάρ (Τουρκία)

 

11ος όμιλος

 

Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία)

 

Αστανά (Καζακστάν)

 

Ρεν (Γαλλία)

 

Γιάμπλονετς (Τσεχία)

 

12ος όμιλος

 

Τσέλσι (Αγγλία)

 

ΠΑΟΚ (Ελλάδα)

 

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)

 

Βίντι (Ουγγαρία)

 
© Copyright 2022 Τα πάντα για τον αθλητισμό - MarkaSport