Σάββατο 28 Ιούλ 2018
Όχι δάκρυα για τα «ασημένια» κορίτσια μας!

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 6-4 από την Ολλανδία στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πόλο γυναικών και κατέκτησε για τρίτη φορά στην ιστορία της τη δεύτερη θέση

Σπουδαίες και πανάξιες! Η Εθνική πόλο γυναικών είναι δευτεραθλήτρια Ευρώπης από τα πρώτα λεπτά του Σαββάτου 28 Ιουλίου… Διάκριση, σημαντική για τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση, που έδωσαν μεγάλη μάχη και στον τελικό του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος το βράδυ της Παρασκευής (27/7) στο Ολυμπιακό Κολυμβητήριο της Βαρκελώνης, αλλά ηττήθηκαν με 6-4 από την πανίσχυρη Ολλανδία.

Οι νικήτριες είναι πλέον στην κορυφή των κατακτήσεων της διοργάνωσης με πέντε χρυσά, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της Ιταλίας.

Η Ελλάδα, από την πλευρά της έφτασε το τρίτο ασημένιο μετάλλιο, μετά τις αντίστοιχες επιτυχίες στον ίδιο θεσμό το 2010 και το 2012, ταυτόχρονα, όμως, η «γαλανόλευκη» εξασφάλισε και την παρουσία της στο επόμενο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Έτσι αυτή η ομάδα αξίζει μόνο την αναγνώριση όλων για τη μεγάλη πορεία της. Και βέβαια… όχι δάκρυα, παρά το ανθρώπινο ξέσπασμα των διεθνών μας αμέσως μετά το τέλος του παιχνιδιού, αλλά χειροκρότημα για τα «ασημένια» κορίτσια μας!

Το ματς ήταν από την αρχή κλειστό, οι Ολλανδέζες μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0, αλλά η Εθνική ανέκαμψε και κατάφερε να ισοφαρίσει, ωστόσο, γρήγορα οι αντίπαλες μας πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ.

Η Ελλάδα αντέδρασε ξανά έφερε ξανά τον αγώνα στα ίσα, για να βρει και πάλι δίχτυα η Ολλανδία κλείνοντας το α’ ημίχρονο με το υπέρ της 4-3.

Το καθοριστικό σημείο καμπής της αναμέτρησης ήταν το 3ο 8λεπτο, εκεί η «γαλανόλευκη» έχασε την επαφή της με την αντίπαλη εστία, ενώ η Ολλανδία πέτυχε ένα ακόμα γκολ, ανοίγοντας τη διαφορά στο 5-3.

Στο τελευταίο 8λεπτο η Εθνική έκανε την τελευταία της προσπάθεια, ωστόσο, δεν τα κατάφερε το ένα τέρμα, που πέτυχε και το ένα, που δέχθηκε, απλά διαμόρφωσαν το τελικό 6-4.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 1-0, 1-1

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Χάβενγκα): Άαρτς, Μέχενς 2, Χένε 1, Φαν Ντερ Σλοτ 2, Γούλβες, Στόμφορστ 1, Ρόγκε, Σέβενιτς, Γιούστρα, Κούλχαας, Βουρβέλτ, Σλίκινγκ, Βίλεμς.

ΕΛΛΑΔΑ (Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χ., Τσουκαλά 2, Διαμαντοπούλου Β., Ελευθεριάδου 2, Πλευρίτου Μ., Αβραμίδου, Ασημάκη, Χυδηριώτη, Πάτρα, Πρωτόπαπα, Πλευρίτου Ε., Ξενάκη, Σταματοπούλου.