Τετάρτη 04 Απρ 2018
Ήττα με 2-3 από την Μπούρσα, μπορεί στη ρεβάνς ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ, έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, αλλά τελικά ηττήθηκε με 2-3 σετ από την Μπούρσα στον πρώτο τελικό του Challenge Cup.

Όπως και πέρσι έτσι και φέτος ο πρώτος τελικός του Challenge Cup ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Μπούρσα κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Αυτή τη φορά όμως εκείνες που χαμογέλασαν ήταν οι Τουρκάλες που πήραν τη νίκη με 3-2 σετ.

Η Μπούρσα προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά οι ερυθρόλευκες με τη βοήθεια του κόσμου τους που γέμισε ασφυκτικά το "Μελίνα Μερκούρα" έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Οι Τουρκάλες ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πέμπτου σετ, αλλά με το σερβίς της Γιώτα ο Ολυμπιακός μείωσε από 9-13 σε 12-13. Η Γιλντιρίμ έκανε το μπλοκ στην Χίπε για να δώσει ξανά αέρα δύο πόντων στην Μπούρσα με τη Γερμανίδα να παίρνει τη ρεβάνς στον επόμενο πόντο. Η Χίπε πήγε στο σερβίς η Σαριόγλου έβγαλε δύσκολα την υποδοχή στέλνοντας την μπάλα στο φιλέ, η Καραγκάτς έσωσε τον άσο και η Γιλντιρίμ πήρε το μπλοκ άουτ δίνοντας τον πόντο και το ματς στην Μπούρσα.

Πλέον, οι δύο ομάδες θα τα πουν σε μία εβδομάδα στην Τουρκία (11/4) με τις Τουρκάλες να έχουν το προβάδισμα, αλλά τον Ολυμπιακό να δείχνει ότι μπορεί να κατακτήσει το τρόπαιο.

Έτσι κατακτά το τρόπαιο ο Ολυμπιακός: Εκεί θέλει νίκη είτε με 3-0 ή με 3-1 για να πάρει το τρόπαιο. Αν επικρατήσει με 3-2 σετ τότε το τρόπαιο θα κριθεί στο χρυσό σετ. Με ήττα σε οποιοδήποτε σκορ ο τίτλος θα πάει στην Μπούρσα.

Το ματς: Η εικόνα του αγώνα εξαρτώταν σε μεγάλο βαθμό από την υποδοχή των δύο ομάδων. Όποια κρατούσε την υποδοχή και πίεζε με το σερβίς της αυτόματα αποκτούσε και το προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο σετ, αλλά η Μπούρσα με όπλο το σερβίς της κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να το κατακτήσει εύκολα με 25-17.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο όπου οι Τουρκάλες μπήκαν πιο δυνατά και όλα έδειχναν ότι θα έφταναν εύκολα στο 2-0. Τελικά αυτό δεν συνέβη αφού ο Ολυμπιακός σιγά σιγά κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και με πρωταγωνίστρια τη Νίμερ να φέρει το σετ στα ίσα (21-21). Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε η Ντιμιτρόβα. Η εξαιρετική Βουλγάρα διαγώνια τελείωσε δύο δύσκολες επιθέσεις και χάρισε το σετ στην Μπούρσα με 25-23.

Από εκεί και πέρα όμως ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Όλες οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, εκμεταλλεύτηκαν το σοκ από τον τραυματισμό της Αβτσί και το μετέτρεψαν σε πάρτι το τρίτο σετ κατακτώντας το με 25-7!

Στο τέταρτο σετ η Μπούρσα επέστρεψε στην εικόνα των δύο πρώτων σετ, όμως ο Ολυμπιακός έκανε μία σπουδαία ανατροπή. Οι ερυθρόλευκες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 15-10, όμως όχι μόνο δεν παράτησαν το σετ, αλλά το κατέκτησαν. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά της Λαμπρούση να κάνει μεγάλη ζημιά με τα σερβίς της και με 25-18 οι γηπεδούχες έστειλαν το σετ στο τάι μπρέικ.

Η Μπούρσα στο πέμπτο σετ μπήκε πιο δυνατά, ο Ολυμπιακός και πάλι μάζεψε τη διαφορά, όμως τελικά αυτό κατέληξε στην ομάδα από την Τουρκία με 15-13.

Ολυμπιακός - Μπούρσα 2-3

Τα σετ: 17-25, 23-25, 25-7, 25-18, 13-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (5/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νιέμερ 18 (12/27επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 37% υπ -29% άριστες), Πολ 20 (15/35 επ., 5 μπλοκ, 39% υπ -24% άριστες), Λαμπρούση 6 (3/8 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 2 (2/5 επ.), Χίπε 24 (18/55 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Κονόμι (-λ, 53% υπ -47% άριστες) / Κωνσταντινίδου, Κοκκινάκη -λ

Μπούρσα (Βερτσέσι): Αβτσί 4 (4/10 επ.), Λιούις 9 (8/22 επ., 1 άσσος), Γιλντιρίμ 12 (10/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ., 26% αρ.), Μπελιέμ 10 (6/18 επ., 4 μπλοκ), Καραγκατς 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Ντιμίτροβα 32 (28/63 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαριόγλου (-λ 47%υπ., 27%αρ.) / Μπουτσένκο 1 (1/2 επ.), Αλμαϊράκ 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Αϊντινιγκουλάρι