Πέμπτη 30 Νοέ 2017
Η Ολυμπιάδα νίκησε στο ντέρμπι την ΕΑΠ και πήρε τη πρόκριση

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι όπου υπήρξαν πολλές ανατροπές, η ομάδα βολει της Ολυμπιάδας νίκησε με 3-2 (2-25, 25-23, 25-18, 13-25, 17-19) σετ την ΕΑΠ στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της α΄ φάσης του κύπελλου ελλαδα και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ολυμπιάδα προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 με την ΕΑΠ όμως να ισοφαρίζει σε 1-1 και 2-2 για να έρθει ένα συναρπαστικό 5ο σετ σετ.

Οι πορτοκαλί μπήκαν δυνατά και στο ται-μπρεικ όπου με τον Ράπτη σε μεγάλη μέρα, προηγήθηκαν με 8-5 και 13-10 όμως η ΕΑΠ με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε σε 13-13 και προηγήθηκε με 14-13.

Το ματς μπολ άλλαξε χέρια τουλάχιστον 3 φορές για τις δυο ομάδες με την τελευταία φάση να τελειώνει με επίθεση του Φιλίππου που πήγε μπλοκ-άουτ αι έγινε το 17-18 και το2-3 για την Ολυμπιάδα.

Να πουμε ότι στο παιχνίδι υπήρχε ένταση με τον διαιτητή Πετούση να αποβάλλει για διαμαρτυρία τον προπονητή της Ολυμπιάδας Ακη Δαρείο και τον έφορο της ΕΑ Τάκη Αντωνόπουλο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι άνθρωποι της ΕΑΠ έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία, διαμαρτύρονται για μια φάση στο 14-5 όπου επίθεση της Ολυμπιάδας ήταν άουτ και έδωσε μέσα ωστόσο παράπονα υπάρχουν και από πλευράς Ολυμπιάδας στο 5ο σετ.

ΕΑΠ (Αγγελόπουλος): Κανελλόπουλος, Λινάρδος, Δρακόπουλς, Τσαρκάτογλου, Δασκαλόπουλος, Μούρτζης, λίμπερο ο Σύρος.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Δαρείος): Ράπτης, Ντονάς, Γεωργάτος, Θεοδωράκης, Βαλουξής, Φιλίππου, λίμπερο ο Γεωργακόπουλος

• Με λάθη η διαιτησία των Πετούση-Γλωσσίδη.