Σάββατο 25 Νοέ 2017
Volley League : ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-3

Ο Ολυμπιακός πήρε την εκτός έδρας νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ (21-25, 25-20, 14-25, 21-25) για την 5η αγωνιστική της Volley League. Το ματς κρίθηκε στο τρίτο σετ, όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με έως και 11 πόντους, κι έκανε το 2-1 παίρνοντας, έτσι, το momentum της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 4-1 αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε με τον Αλεξίεφ σε 13-13. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση σε κρίσιμο σημείο του σετ (17-18) και, μάλιστα, έφτασαν στο +3 (18-21) κι έτσι κατέκτησαν το σετ.

Στο δεύτερο σετ, το σκηνικό επαναλήφθηκε αλλά από την ανάποδη. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-6 αλλά οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 11-11 και, μάλιστα, έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο +3 (16-13). Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν, εντούτοις, στον πόντο (21-20) χωρίς, όμως, να μπορέσουν το σετ στα ίσα. Έτσι, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα δύο πόντων (22-20) και, λίγο αργότερα, έκανε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι, στο τρίτο σετ, μπήκαν νωθρά κι έχοντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή τους, δεν ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί. Έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 2-7 και, μάλιστα, το διεύρυνε στο +10 (10-20). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 1-2 στα σετ.

Το τέταρτο σετ φαινόταν ότι δεν θα είχε καμιά διαφοροποίηση σε σχέση με το τρίτο αλλά ο Γκόμεζ κι ο Σαφράνοβιτς είχαν διαφορετική άποψη. Ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορα «αέρα» πόντων (4-8) αλλά οι συνεχείς εύστοχες επιθέσεις του Γκόμεζ έριξαν τη διαφορά στους τρεις στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Σ’ εκείνο το σημείο, ο Σαφράνοβιτς με διαδοχικούς προσωπικούς πόντους μείωσε σε 19-20. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, είχαν τις επιθετικές λύσεις και έκαναν το 20-24 προτού πάρουν το σετ (20-25) αλλά και τη νίκη με 1-3.

Έτσι, ο Ολυμπιακός έμεινε μόνος του στην κορυφή έχοντας πέντε νίκες σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα.