Πέμπτη 02 Φεβ 2017
Ήττα στο Ξυλόκαστρο για την Ομόνοια Ναυπάκτου

Την ήττα γνώρισε η γυναικεία ομάδα της Ομόνοιας στο Ξυλόκαστρο απέναντι στον πρωτοπόρο Απόλλωνα με 3-1 σετ. Η νίκη αυτή δεν άλλαξε oτην κατάταξη στην κορυφή με τον Απόλλωνα να έχει το απόλυτο με 24 βαθμούς και την Ομόνοια να ακολουθεί με 16 ενώ στην τρίτη θέση είναι ο Αιγιαλέων με 11.

Τα πολλά προβλήματα στην υποδοχή δεν επέτρεψαν στην Ομόνοια να διεκδικήσει τη νίκη στο παιχνίδι με τον πρώτο της βαθμολογίας Απόλλωνα στο Ξυλόκαστρο. Από το ξεκίνημα κιόλας η Κούσουλα έβαλε δύσκολα στις Ναυπάκτιες που δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν το καλό της σερβίς δίνοντας τη δυνατότητα στις γηπεδούχες να πάρουν μεγάλη διαφορά και να κατακτήσουν το πρώτο σετ.

Η Ομόνοια ξεκίνησε το δεύτερο σετ κυνηγώντας στο σκορ (7-3), γρήγορα όμως ανέκαμψε με καλό σερβίς από την Τσαμπά αρχικά και τη Μπαλή στη συνέχεια παίρνοντας διαφορά τεσσάρων πόντων (16-12). Το τελικό 17-25 υπέρ της Ομόνοιας ήρθε με συνεχόμενους πόντους από τη Σχίζα.

Με την αρχηγό της Ομόνοιας στο σερβίς η ομάδα της Ναυπάκτου πήρε προβάδισμα 1-6 στο τρίτο σετ που στο ξεκίνημα του έδειχνε πως θα είχαμε μια συναρπαστική αναμέτρηση.

Τα προβλήματα στην πρώτη μπάλα συνεχίστηκαν όμως για την Ομόνοια που γρήγορα βρέθηκε στο -5 (12-7) με ένα επιμέρους 11-1. Αυτό ήταν αρκετό για να δώσει το ψυχολογικό αβαντάζ στα κορίτσια του Ξυλοκάστρου που πήραν το σετ με 25-15. Παρόμοια εξέλιξη είχε το τελευταίο σετ με τον Απόλλωνα να είναι κυρίαρχος του παιχνιδιού και παίρνει τη νίκη με 3-1 σετ.

Χωρίς απώλειες συνεχίζει μετά από 8 παιχνίδια ο Απόλλωνας στην πρώτη θέση με 24 βαθμούς. Η Ομόνοια που εξακολουθεί μαθηματικά να χρειάζεται 4 ακόμα βαθμούς για να κλειδώσει τη δεύτερη θέση ακολουθεί στους 16. Τρίτος ο Αιγιαλέων στους 11 αλλά με παιχνίδι λιγότερο ενώ η Ακράτα δεν ταξίδεψε για να αγωνιστεί στην Κόρινθο για το παιχνίδι της όγδοης αγωνιστικής.

Αυτό το Σαββατοκύριακο δεν υπάρχει αγωνιστική δραστηριότητα ώστε να γίνουν τα αναβληθέντα παιχνίδια πριν τις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Ωστόσο η αγωνιστική δράση επιστρέφει την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου με την εντός έδρας αναμέτρηση με τη Νέα Ιωνία για την Ομόνοια.

Απόλλων Ξυλοκάστρου: Κραββαρίτη Μ., Τάση, Γεωργίου, Θεοδωροπούλου, Ζάρρου, Κραββαρίτη Κ., Λυμπεράκου, Κούσουλα, Παστρά, Τσαμίγκου, Γρούμπου, Μλούκιε, Σάλλη.16265401_10154400544258434_7843706590542937501_n

Ομόνοια Ναυπάκτου: Κατσούδα, Δημοπούλου Π., Σχίζα, Μπινιχάκη, Μπαλή, Ράμμου, Νάκη, Κατσαρού-Λαβέρ, Τσαμπά, Δημοπούλου Λ.