Πέμπτη 02 Μάρ 2017
«Πάτησε» την Παναχαϊκή η Ορεστιάδα και ελπίζει σε παραμον

Tην δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και την πρώτη επί της Παναχαϊκής στην Volley League «Πάμε Στοίχημα» πανηγύρισε η Ορεστιάδα αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία. Με τον πασαδόρο Μαρίν Λέσκοφ να είναι για άλλη μία φορά ο μεγάλος πρωταγωνιστής η Ορεστιάδα νίκησε την Παναχαϊκή 3-1 και μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά της από την Κύζικο και την Παναχαϊκή.

Εάν μείνει έτσι η βαθμολογία η Ορεστιάδα θα μπορέσει να ακολουθήσει στα πλέι άουτ και να έχει ελπίδα παραμονής. Παράλληλα, οι ακρίτες πήραν και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας από την Παναχαϊκή η οποία στον Α΄γύρο είχε νικήσει με 3-2 σετ. Ο Λουκούμι, ο Νας και ο Μορέλος ήταν οι πρώτοι σκόρερ και μάλιστα πίεσαν από το σερβίς ενώ πολύ δουλειά έκαναν στο μπλοκ ο Πεντίδης με τον Αντιφάκο με τον τελευταίο να κερδίζει 5 πόντους από μπλοκ. Η Παναχαϊκή είχε πρώτο σκόρερ τον Ρουμελιώτη με 26 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Ρεκ.

Η Ορεστιάδα ξεκίνησε με ενθουσιασμό και αποφασιστικότητα και πήρε άνετα το 1ο σετ σετ χάρις το πολύ καλό σερβίς (3 άσσοι) και το αποτελεσματικό μπλοκ (5 πόντοι). Η Παναχαϊκή προηγήθηκε με 11-10 αλλά ο Μορέλος ισοφάρισε και ο Πεντίδης στο σερβίς έφερε σερί 3-0 για το 14-11 που έδωσε στην Ορεστιάδα αυτοπεποίθηση και πίστη για να πάρει τη νίκη. Στο 14-12 ακολούθησε και το σερβίς του Νας που χάλασε την υποδοχή των πατρινών και με σερί 5-0 η Ορεστιάδα ξέφυγε 19-12 και πήρε το σετ.

Οι πατρινοί κατάφεραν να πάρουν το 2ο σετ παρότι ήταν πίσω στο σκορ με έναν πόντο μέχρι το 21-20. Δύο λάθη των γηπεδούχων και μία επίθεση του Ρουμελιώτη έκαναν σερί 3-0 και η Παναχαϊκή προσπέρασε 23-21. Ο Λουκούμι μείωσε σε 23-22 και η Παναχαϊκή με Ρουμελιώτη και Κοτσιλιάνο έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη μέχρι το 20-20 αλλά με τρεις πόντους του Λουκούμι, ένα χαμένο σερβίς του Ρουμελιώτη και επίθεση πρώτου χρόνου του Ρεκ στο φιλέ έγινε το 25-22 και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ έγινε μεγάλη μάχη μέχρι το 15-15. Εκεί η Ορεστιάδα πίεσε με το σερβίς του Λέσκοφ, οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε διαδοαχικά λάθη και με σερί 4-0 ξέφυγε 19-15 και κράτησε την πολύτιμη διαφορά μέχρι το τέλος.