Κυριακή 19 Νοέ 2017
Ουζουνίδης : «Δεν φερθήκαμε έξυπνα, δεν τήρησε το fair play η ΑΕΚ»

Σε ανάλυση της φάσης από την οποία η ομάδα του δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης προέβη στη συνέντευξη Τύπου ο Μαρίνος Ουζουνίδης, ο οποίος, πάντως, τόνισε πως δεν είναι ευχαριστημένος από τους παίκτες του.

«Αυτά συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο. Η αλήθεια είναι ότι παρά το γρήγορο γκολ, στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, κυκλοφορούσε την μπάλα και παρ’ όλα αυτά πήγαμε αποδυτήρια με το 1-0.

Στο δεύτερο βελτιώσαμε πολλά πράγματα, μπορεί η ΑΕΚ να είχε κατοχή, αλλά δημιουργήσαμε προϋποθέσεις για ευκαιρίες. Βγάλαμε την μπάλα έξω για fair play, δικαίωμα του αντιπάλου να μην το τηρήσει, έγινε μια κόντρα και ήρθε το γκολ. Αυτά έχει το ποδόσφαιρο.

Απ’ την εμφάνιση δεν είμαι ευχαριστημένος. Τα προβλήματα τα έχουμε, ο Βιγιαφάνιες αισθάνθηκε ενόχληση στο ζέσταμα. Δεν μπορούμε να μένουμε στα προβλήματα. Περίμενα περισσότερα πράγματα. Είναι παίκτες που φαίνονται ότι δεν είναι καλά. Αυτός που έκανε τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Βιγιαφάνιες. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα καλύτερη εμφάνιση απ’ την ομάδα μου».

Για το αν θα επηρεάσει ψυχολογικά ο τρόπος: «Πάντα επηρεάζει, αλλά θα πρέπει να βρούμε δύναμη να συνεχίσουμε. Μας πείραξε ο τρόπος που έγινε. Κόντρα και γκολ. Μπορούσε να γίνει και fair play ή να κρατήσουμε την μπάλα μέσα στο γήπεδο. Έπρεπε να φανούμε πιο έξυπνοι».

Για πρώτο ημίχρονο: «Δεν πιέζαμε καλά. Είχαμε αποστάσεις μεγάλες. Η ΑΕΚ με τον τρόπο που παίζει έπρεπε να της δώσουμε χώρους για να βρούμε τον τρόπο να την απειλήσουμε. Το γκολ από το στημένο ήρθε με δουλειά, γιατί ξέραμε ότι ο πρώτος αντίπαλος έχει πρόβλημα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η αλήθεια είναι ότι προβληματιστήκαμε αν θα γίνει αλλαγή ο Μολίνς και αν θα δοκιμάσει. Είπε να παίξει και γι’ αυτό τον αφήσαμε μέσα. Τα παιδιά έχουν πολλά προβλήματα και καμιά φορά τα προβλήματα που υπάρχουν δεν σ’ αφήνουν να τα δείξεις».

Για Τσάβες: «Πρέπει να τον δούμε μέσα στην εβδομάδα. Ιατρικά είναι καλά αλλά σε φυσική κατάσταση είναι πίσω. Θα τον δούμε και θα αποφασίσουμε».