Πέμπτη 21 Δεκ 2017
«Ήταν σκληρό παιχνίδι, σημαντικό το τρίτο δεκάλεπτο» είπε ο Πασκουάλ

Ο Παναθηναϊκός πήρε εμφατικό διπλό (69-63) στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα και ο Τσάβι Πασκουάλ στάθηκε στην πολύ καλή άμυνα των Πρασίνων στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά την απόδοση του στο τρίτο δεκάλεπτο. Παράλληλα, τόνισε πως η ομάδα του κέρδισε σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι.

Αναλυτικά τα όσα είπε ο Ισπανός τεχνικός:

«Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Ήμασταν σίγουροι γι’ αυτό πριν έρθουμε εδώ. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλύτερη άμυνα. Δεν ήμασταν τόσο καλοί επιθετικά, κάναμε κάποια λάθη, όταν είχαμε την ευκαιρία να τελειώσουμε το παιχνίδι. Ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε στο ματς και έβαλε τρίποντα που άλλαξν τον αγώνα.

Πιστεύω ότι ήταν πολύ σημαντικό το σημέιο που ήμασταν στο +9 και κάναμε λάθος με 1” στο ρολόι, αλλά μείναμε συγκεντρωμένοι, ελέγξαμε το παιχνίδι και γι’ αυτό νικήσαμε. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ σημαντικό, γιατί βρήκαμε ρυθμό. Πήγαμε στο +11 και βρήκαμε αυτοπεποίθηση».