Κυριακή 15 Απρ 2018
Ο ΝΟΠ, με ανατροπή, νίκησε 14-7 τη Χαλκίδα

Ο ΝΟΠ ήταν ο νικητής του αγώνα με την Χαλκίδα, το μεσηημέρι της Κυριακής στο "Πεπανός" για την 10η αγωνιστική στον Β' Όμιλο της Α2 Ανδρών, αφού επιβλήθηκε του ΝΟΧ, που ταξίδεψε στην Πάτρα με 10μελή αποστολή, με 14-7.

Κι όμως το σκορ δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση τη δυσκολία που συνάντησαν οι πρωτοπόροι ώστε να φτάσουν στην ένατη συνεχόμενη νίκη τους, αφού οι Χαλκιδαίοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα στον αγώνα και μάλιστα εννέα λεπτά πριν τη λήξη του βρέθηκαν μπροστά με δύο γκολ (5-7).

Όμως δύο γκολ των Καρβουντζή και Γκότση έφεραν την ισοφάριση για την ομάδα της Αχαΐας πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου και το γκολ του Δίπλαρου στην έναρξη της τελευταίας έδωσε το πρώτο προβάδισμα στο ΝΟΠ με 8-7. Αμέσως μετά ο Πασσάς κέρδισε το πέναλτι και την τρίτη αποβολή του Παύλου Μερκουριάδη, ο Βικάτος ευστόχησε στο πέναλτι και από εκεί και πέρα τα πάντα έγιναν πιο εύκολα για το ΝΟΠ που εκμεταλλευόμενος και την κούραση των παικτών του ΝΟΧ βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα πετυχαίνοντας γκολ στην κόντρα.

Μέχρι την τρίτη περίοδο η ομάδα της Χαλκίδας είχε συνεχώς το προβάδισμα με 1-2 γκολ, χάρη σε κάποια πολύ μεγάλα γκολ των έμπειρων παικτών του καθώς και τις επεμβάσεις – έπιασε και πέναλτι – του Βασίλη Αλαφάκη. Όμως, η κούραση και η υπεροπλία του ΝΟΠ λύγισαν το συγκρότημα της Εύβοιας που παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με το ΝΟ Λάρισας (ο ΝΟΛ υπερτερεί στην ισοβαθμία).

ΝΟ Πατρών (Κώστας Σακκαλής): Λιμαράκης, Πασσάς, Πολάτος 1, Κανελλόπουλος Β., Ανδρικόπουλος, Δίπλαρος 2, Φυκούρας 3, Καραβιώτης, Πατρινός, Γκότσης Π. 2, Βικάτος 5, Καρβουντζής 1, Αθανασόπουλος, Κρίκης Χαλιώτης)

ΝΟ Χαλκίδας (Δημήτρης Βλάχος – Έφορος): Οικονόμου, Αλαφάκης Ι., Καρλής, Μερκουριάδης Π. 2, Πικρίδας, Αθανασίου 2, Μπουρνάζος 2, Μερκουριάδης Ν. 1, Βλάχος, Αλαφάκης Β.